ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Mart 2014 Cumartesi 17:19

ABD, Sudan'daki şiddet olaylarını kınadı


ABD, Sudan'ın Darfur bölgesindeki sivillere yönelik saldırıları kınadı.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, yaptığı yazılı açıklamada, Darfur'da, Sudan hükümeti destekli Hızlı Destek Gücü'nün (RSF) şiddeti tırmandıran tutumundan derin endişe duyduklarını belirtti.
ABD olarak sivillere yönelik saldırıları güçlü şekilde kınadıklarını dile getiren Psaki, Sudan hükümetine, daha fazla şiddetin önlenmesi ve hava bombardımanını bitirmeleri çağrısında bulundu.
Açıklamada, Sudan hükümeti destekli gücün 27 Şubat'ta Nyala'da sivillere saldırarak evleri ateşe verdiği, 23 Şubat'ta da Güney Darfur'daki Kalma Kampı'nda ülke içinde göç etmek zorunda kalan kişilere saldırarak onları soyduğunun medyada yer aldığı bilgisine yer verildi.
Sudan hükümetinin taahhütlerini yerini getirmesi ve BM Afrika Birliği Darfur Ortak Barış Gücü'nün, şiddetin yaşandığı bölgelere hızla ulaşmalarına hükümetin müsaade etmesi çağrısında bulunulan açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Darfur insanları güvensizlik, şiddet ve zulümden uzun süre acı çekti. Uluslararası toplumla birlikte, Sudan hükümetini ve Darfur'da aktif haldeki silahlı hareketleri, Sudan'da çatışmalara barışçıl bir çözüm bulunmasını ve hukukun üstünlüğünün yeniden tesis edilmesini başaracak, kapsayıcı siyasi diyaloga başlamaları çağrısında bulunuyoruz."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER