ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2017 Salı 09:38

ABD Savunma Bakanı'ndan Japonya'ya "Kuzey Kore" telefonu

ABD Savunma Bakanından Japonyaya "Kuzey Kore" telefonu

Pentagon: "(Kuzey Kore'nin füze denemeleri) Bakan Mattis ile Bakan Inada bu fırlatmaların kabul edilemez olduğu, bölgedeki güvenlik ve istikrarın altını oyan sorumsuzca bir davranış olduğu konusunda mutabık kaldılar"


ABD Savunma Bakanı Jim Mattis'in, telefonla aradığı Japonya Savunma Bakanı Tomomi İnada ile Kuzey Kore'nin füze denemelerini görüştüğü bildirildi.

ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon) yapılan yazılı açıklamada, "Bakan Mattis ile Bakan Inada bu fırlatmaların kabul edilemez olduğu, bölgedeki güvenlik ve istikrarın altını oyan sorumsuzca bir davranış olduğu konusunda mutabık kaldılar." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Mattis'in Japon mevkidaşına ABD'nin Japonya'ya yönelik geniş caydırıcı destek dahil bölgedeki güvenliğe bağlılığını yinelediği kaydedildi.

Pentagon'un açıklamasına göre, iki bakan, Kuzey Kore'ye karşı bölgedeki caydırıcılığı güçlendirmek için Güney Kore ile çalışma taahhüdünde bulundu.

- "Füzelerden 4'ü Japonya'nın kıta sahanlığına düştü"

Pentagon Sözcüsü Jeff Davis ise konuyla ilgili açıklamasında, Kuzey Kore'nin birçok orta ölçekli füze fırlattığını ve bunlardan 4'ünün Japon Denizi'nde Japonya Münhasır Ekonomik Bölge kıta sahanlığına düştüğünü belirtti.

Davis, Kuzey Kore'nin kuzeybatısından fırlatılan füzelerin Japon Denizi'nde yaklaşık bin kilometre katettiği bilgisini de paylaştı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER