ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ocak 2013 Perşembe 18:59

ABD Savunma Bakanı adayı savunmasını verdi


ABD Savunma Bakanı adayı Chuck Hagel, geçmişte İsrail ve İran'a yaptırımlarla ilgili eleştirilen açıklamalarına yönelik olarak, ''Tek bir açıklama, tek bir oy ve sözün beni ve tüm kayıtlarımı tanımlayamaz'' dedi.
    
ABD Başkanı Barack Obama'nın ABD Savunma Bakanlığı koltuğuna aday gösterdiği eski senatör Chuck Hagel, adaylığıyla ilgili Senato Silahlı Kuvvetler Komitesi'nde savunma vermeye başladı.
    
Siyasi kariyeri boyunca prensiplerinden taviz vermeyen ve bu uğurda, mensubu olduğu Cumhuriyetçi Parti'nin politikalarına karşı bile gerektiğinde sesini çıkarabilen kişiliğiyle tanınan Hagel'e, komitede özellikle senatör olduğu dönemde, ABD'nin müdahaleci politikalarına eleştirileri, İran, İsrail ve Yahudi lobisi ile Pentagon bütçesi konularındaki bazı açıklamalarıyla ilgili sorularla karşılaşması bekleniyor.
    
Adaylığının Senato'da onaylanması halinde ABD Savunma Bakanlığı makamına oturan ilk Vietnam Savaşı gazisi olacak Hagel, açılış konuşmasında, Savunma Bakanlığına gelmenin çok büyük sorumluluğunun farkında olduğunu, ülkesi ve orduda çalışanlar için elinden gelenin en iyisini yapacağını ve karar alırken her zaman onların güvenliği, başarısı ve refahının ön sıralarda olacağını söyledi.
    
Hagel, bakanlığının onaylanması halinde bu komite ve Kongre ile de çalışacağını, ABD'nin yüz yüze olduğu ulusal güvenlik zorluklarının bunu gerektirdiğini vurguladı.
    
Ülkenin karşı karşıya olduğu büyük tehditlerin Kongre'nin iki kanadının birbirine yönelik partizan yaklaşımıyla ele alınamayacağına işaret eden Hagel, ulusal güvenliğin korunması veya bir savaşa girmenin hiçbir zaman siyasi test olamayacağını dile getirdi.
    
     ''Tek bir açıklama, tek bir oy ve söz beni tanımlayamaz''
    
Senatörken üç binden fazla oy kullandığını, komitede yüzlerce konuda oy verdiğini, bunu yanında yine yüzlerce röportaj ve konuşma yaptığını, kitap yazdığını belirten Hagel, eleştirilen bazı sözleriyle ilgili şunları kaydetti:
    
''Hepinizin olduğu gibi benim de geçmişteki sözlerime dair bir kaydım var. Gurur duyduğum bir kayıt; gurur duymamın nedeni sağlamış olabildiğim başarılar ya da hatalarımın eksikliği değil, bundan ziyade, bu kaydımı, yaşamımı sürdürmede ve sorumluluklarımı yerine getirmede elimden geldiğince dürüst ve çok çalışarak inşa etmeye çalışmış olmam. Hayatımda yaptığım her şeyin temelinde, ülkemizi tüm insanlarımız için daha iyi ve daha güvenli hale getirmek için mücadele etmemiz gerektiği inancı yatmaktadır.''
    
Ancak tek bir açıklama, tek bir oy ve sözün kendisini ve tüm sözlerini tanımlayamayacağını belirten Hagel, ''Benim dünya görüşüm hiçbir zaman değişmedi ki.O da; Amerika, dünyanın en güçlü askerine sahip olmayı sürdürmeli, tehditlerle ve zorluklarla birlikte başa çıkmak için uluslararası topluma liderlik etmeliyiz, çıkarlarımızı ve vatandaşlarımızı korumak için Amerika'nın her güç aracını kullanmalıyız. Benim sözlerim, kayıtlarım bu noktalardan oluşmaktadır'' dedi.
    
     ''Gücü akıllıca kullanmak...''

    
 Hagel, görüşlerinin, ABD'nin dünyadan çekilmesi değil, daha çok temasa geçmesi yönünde olduğunu belirtti.
    
ABD'nin Irak ve Afganistan'daki savaşları sona erdirmesinin karşı karşı oldukları tehditlerin artık daha az tehlikeli ve daha az karışık olduğu anlamına gelmediğine dikkati çeken Hagel, bunun en yakın örneğinin Mali ve Cezayir'deki gelişmelerle görüldüğünü söyledi.
    
Hagel, ABD ordusunun ülkenin güvenliğini savunmak için tüm gücünü kullanmaktan hiçbir zaman çekinmeyeceğini ama ülkenin büyük gücünün nasıl kullanılacağı konusuna da bilge ve akıllıca yaklaşmak gerektiğini kaydetti.
     
ABD'nin devam eden liderliğinin, yurt içi ve yurt dışındaki gücünün hem ABD hem de dünya için kritik önemde olduğunu belirten Hagel, ''Gerektiğinde tek taraflı hareket etmekte çekinmeyecek olsak da Amerika'nın ve bunun yanında küresel güvenliğin etkisini ve güvenliğini genişletmek için partner ve müttefiklerimizle yakın çalışmak da gerekli'' diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER