ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Şubat 2013 Salı 00:01

ABD Hazine Müsteşarı Türkiye'ye gidiyor


ABD Hazine Bakanlığının terörizm ve finansal istihbarattan sorumlu Müsteşarı David Cohen, terör finansmanıyla mücadele ve uluslararası yaptırımların uygulanması çabaları konusunda, Türkiye'nin de arasında olduğu bazı ülkelerde temaslarda bulunacak.

ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, Cohen'in 1 Mart'a kadar sürecek ziyareti çerçevesinde, Hazine Bakanlığının terör finansmanı ve kara para aklamayla mücadeledeki küresel temaslarını sürdürmek ve İran ile Suriye'ye uluslararası ekonomik yaptırımların uygulanmasını ele almak üzere, sırasıyla Irak, İsrail, Türkiye ve İngiltere'ye gideceği bildirildi.

Açıklamada, Cohen'in Bağdat, Tel Aviv, Ankara ve Londra'da üst düzey hükümet yetkilileri ve finansal sektör üyeleriyle bir araya geleceği belirtildi.

Söz konusu görüşmelerin, hükümetlerin ve finansal sektörün uluslararası finansal sistemi, terör finansmanı, özellikle de El Kaide'nin, Suriye dahil bölge genelindeki faaliyetleriyle bağlantılı finansman tehdidinden korumak için atabileceği adımlara odaklanacağı kaydedilen açıklamada, Müsteşar Cohen'in görüşmelerinde ayrıca, İran ile Suriye'deki Esed rejimine karşı ekonomik yaptırımların önemini konuşacağı bildirildi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER