ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Mart 2013 Cumartesi 20:25

ABD Dışişleri Bakanı Kerry Kahire'de


Mısır'da temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ülke muhalefetinin önde gelen isimlerinden Mısır Kongre Partisi Genel Başkanı ve eski Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile görüştü.

Kerry ile Musa arasında 45 dakika süren görüşmede, Mısır'daki siyasi ve ekonomik durumun yanı sıra bölgesel sorunların da ele alındığı bildirildi.

Görüşmenin ardından açıklama yapan Kongre Partisi Sözcüsü Ahmed Kamil, Musa'nın, Mısır'ın yatırım ve ekonomik kalkınma için ABD'nin desteğine ihtiyacı olduğunu vurguladığını ve ''ABD'nin Mısır'a desteği hükümetlere değil, halka yönelik olmalıdır'' dediğini söyledi.

Kamil, ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin de Mısır'a, muhalefet ile iktidarın siyasi ve ekonomik duruma bakış açılarını dinlemek amacıyla geldiğini ifade ettiğini belirtti. Kerry'nin, Mısır ekonomisinin ilerlemesi ve daha fazla Amerikan yatırımının çekilmesi için siyasi istikrarın önemine dikkati çektiği de kaydedildi.

Öte yandan, AA muhabirine bilgi veren diplomatik kaynaklar, Kerry'nin ziyaretinin, bir uzlaşı hükümeti kurulması ve muhalefetin taleplerinin karşılanması doğrultusunda Mısırlı yetkililerin ikna edilmesini hedeflediği ancak böylece IMF'nin kredi imkanlarının mümkün olacağının vurgulandığını bildirdi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER