ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2013 Cuma 15:00

ABD Dışişleri Bakanı Kerry Ankara'da

ABD Dışişleri Bakanı Kerry Ankarada

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, bakan olmasının ardından çıktığı tur kapsamında ilk kez Türkiye'ye geldi.


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'yi taşıyan uçak, saat 12.45 sıralarında Ankara Esenboğa Havalimanı'na indi. Kerry ve beraberindekileri Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone ve öteki ilgililer karşıladı.

John Kerry, bugün Ankara'da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilecek ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşecek.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin görüşmelerinde Suriye ve Ortadoğu'daki sıcak gelişmeler başta olmak üzere pek çok konu ele alınacak. Türk tarafı, Amerikalı muhatabına Suriye konusunda mevcut durum, Türkiye'nin bakışı ve neler yapılması gerektiğine dair görüşlerini aktaracak ve bu konularda ABD yönetiminin neler düşündüğünü dinleyecek.

John Kerry ve ABD heyetiyle yapılacak görüşmelerde Suriye dışında da çok geniş bir gündem olacağı belirtiliyor. Türk-Amerikan ilişkilerinin çok geniş kapsamlı olması nedeniyle ikili ticari, ekonomik ve siyasi işbirliği konularının, bölgedeki ve uluslararası alandaki diğer gelişmelerin, Afganistan, Balkanlar ve Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki son seçim kapsamında Kıbrıs sürecinin görüşmelerde geniş yer kaplaması bekleniyor.

Kerry'nin Avrupa ve Ortadoğu turunda Ankara'dan önceki durakları İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya oldu. Kerry'nin Türkiye ziyaretinin ardından Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar'a da gitmesi bekleniyor.

KERRY İÇİN KUŞ UÇURMADILAR

ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı John Kerry, Avrupa ve Ortadoğu'yu kapsayan ilk yurt dışı gezisi kapsamında Ankara'ya geldi.

Konuk bakan Kerry'yi taşıyan uçak, saat 12.45 sıralarında Ankara Esenboğa Havalimanı'na indi. Kerry ve beraberindekileri Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone karşıladı. ABD Dışişleri Bakanı'nın Ankara'ya gelişi öncesi yoğun güvenlik önlemleri alındı. Özellikle dedektör köpek havalimanı çevresinde arama yaptı. Ayrıca iki keskin nişancı polisinde havalimanındaki binanın üzerine çıkarak önlem aldığı gözlendi.

Kerry'nin uçağının iniş yaptığı alanda Türk ve ABD'li polisler sıkı güvenlik önlemi aldı. Kerry, kendisini taşıyan uçaktan tek başına indi. Uçağın pilotunun basın mensuplarını selamlaması dikkat çekti.>

ERDOĞAN'A SİYONİZM SÖZLERİNİ SORACAK

Türkiye ziyaretine bugün başlayan Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmesinde siyonizmle ilgili açıklamalarını da gündeme getireceği belirtildi.

Kerry'nin Roma'dan Ankara'ya gelişi sırasında uçakta Amerikalı gazetecilere açıklamada bulunan yetkililer, açıklamanın 'incitici ve yanlış' olduğunu öne sürdü. Bu tarz açıklamaların ise Amerika'nın Türkiye ile birçok meselede birlikte çalışabilme kabiliyetine zarar verdiği mesajı iletildi.

Başbakan Erdoğan, önceki gün Viyana'da yaptığı konuşmada siyonizmin, antisemitizm ve faşizm gibi insanlık suçu olduğunu vurgulamıştı.

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER