ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2012 Pazartesi 23:02

ABD Dışişleri Bakanı Clinton Bosna Hersek'te

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'ya geldi.


 ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'ya geldi.
     Uluslararası Saraybosna Havaalanı'na özel uçakla gelen Clinton'ı, Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Zlatko Lagumciya ve diğer yetkililer karşıladı.
     ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Clinton'ın, ABD'nin, Balkan ülkelerinin Avrupa Birliği (AB) ve NATO'ya üye olma yolundaki desteğini vurgulamak amacıyla bu ziyareti gerçekleştirdiği belirtildi.
     Açıklamada ayrıca Clinton'ın Saraybosna ziyareti sırasında, siyasi liderlere Bosna Hersek halkının çıkarları doğrultusundaki faaliyetleri yoğunlaştırmaları çağrısında bulunacağı ifade edildi. Hillary Clinton'a Balkanlar turunda AB'nin Dış ilişkilerden Sorumlu Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın da eşlik edeceği bildirildi.
     Clinton ve Ashton'ın Belgrad ve Priştine ziyaretleri kapsamında ise iki ülke arasındaki sorunların çözümüne ilişkin yürütülen görüşmelerle ilgili konuların ele alınacağı belirtildi.
     Açıklamada, Clinton'ın Zagreb ziyareti kapsamında Hırvatistan'ın AB üyeliği ve NATO'yla iş birliği konularının görüşüleceği kaydedildi.
     Clinton ayrıca Arnavutluk'un bağımsızlığının 100. yılı dolayısıyla başkent Tiran'daki Arnavutluk Parlamentosu'nda da konuşma yapacak.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER