ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 15:51

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Bosna Hersek'te


ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Philip T. Reeker, "Bosna Hersek, AB ve NATO üyeliği yolunda ya bir bütün olarak ilerleme kaydedecek ya da hiçbir şekilde ilerleyemeyecek" dedi.
     Bosna Hersek-Amerikan Üniversitesi'nde (AUBIH), öğrencilere hitap eden Reeker, savaşın ardından Bosna Hersek'in yavaş geliştiğini iddia etti.
     Hırvatistan, Karadağ ve Sırbistan vatandaşlarının elde ettikleri kazanımları Bosna Hersek vatandaşlarının da hak ettiğini belirten Reeker, Bosna Hersek yöneticilerinin, ülkenin kalkınması konusunda ortak ve hızlı adımlar atması gerektiğini vurguladı.
     Reeker, ABD ve Avrupa Birliği'nin (AB) Bosna Hersek'e verdiği desteğe işaret ederek, şunları kaydetti:
     "Ülkedeki işsizlik oranı çok yüksek, iş kurmak zor. Yolsuzluklar önemli sorun. Yatırım ve yeni iş imkanları gerekiyor. Güvenlik, istikrar ve hukukun üstünlüğü konularında atılması gereken adımlar var.
     Bosna Hersek'in sorunlarının en hızlı ve en kolay yoldan çözümü AB ve NATO üyeliğinden geçiyor. Biz, tüm iyi niyetimizle, bu iş için angaje olup, diğer ülkelerin geçiş süreçlerinden çıkardıkları dersleri Bosna Hersek'e de sunacağız. Biz, sizin problemlerinizi çözmek istemiyoruz, bunu da yapamayız. Yapabileceğimiz şey, dostluk, ortaklık ve müttefiklik elini uzatmaktır.
     Bosna Hersek'i oluşturan entitelerden birinin tek başına ilerleme kaydetmesinin önemli olmadığını ifade eden Reeker, "Bosna Hersek, tek ve egemen bir devlettir. Böyle kalmaya da devam edecektir. Bosna Hersek, AB ve NATO üyeliği yolunda ya bir bütün olarak ilerleme kaydedecek ya da hiçbir şekilde ilerleyemeyecek" dedi.
    
     -"Liderleriniz sadece birbirlerini suçluyor"-
    
     ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Reeker, Bosna Hersek'te "devletin çıkmaza girmesinin", ülkedeki karmaşık yapıdan ya da uluslararası örgütlerin hatalarından kaynaklanmadığını öne sürerek, "Sizin liderleriniz, lider olmak yerine birbirlerini ya da uluslararası örgütleri suçlamaya devam ediyor. Bosna Hersek'in, NATO üyeliğinin önündeki engel, Güvenlik Bakanlığı ve Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri için gerekli olan askeri mal varlığının kayıt altına alınamamasıdır. AB üyeliği önündeki engel de kurucu olmayan haklara yönelik yapılan ayrımcılıktan dolayı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Bosna Hersek aleyhine verdiği Seydiç-Finci kararıdır" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER