ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 19:18

ABD Büyükelçisi'nden özür mektubu!

ABD Büyükelçisinden özür mektubu!

ABD Büyükelçisi Ricciardone özür diledi.


ABD Büyükelçisi: "İfadelerim maksadından farklı yansıtıldı"

ABD Ankara Büyükelçisi Ricciardone, önceki gün gazetecilere yaptığı açıklamada, tutuklu generallere ve öğrencilere dikkat çekmiş, uzun tutukluluk sürelerini eleştirmişti. Ricciardone, bu sözleri sonrası Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmasının ardından yapılan 2 saat 15 dakikalık görüşme sona erdi. Görüşmede ABD büyükelçisinin yargı ile ilgili sözleri konuşuldu.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Dışişleri Bakanlığı'ndaki temaslarını tamamlayarak bakanlık binasından ayrıldı. Görüşmede ağırlıklı olarak terörle mücadele konusunun ele alındığı, ancak Ricciardone'nin basına yansıyan son açıklamalarından duyulan rahatsızlığın da dile getirildiği öğrenildi.
     
Büyükelçi Ricciardone'nin Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile yaptığı görüşme yaklaşık olarak 2 saat 15 dakika sürdü.
     
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, görüşmede çok çeşitli konular ele alındı, ancak ağırlıklı olarak terörle mücadele ve bu konuda Türkiye ile ABD arasındaki işbirliği gündeme geldi.
     
Görüşmenin birçok konunun ele alınması sebebiyle uzun sürdüğünü vurgulayan diplomatik kaynaklar, terörle mücadelenin bütün boyutlarıyla en kapsamlı şekilde ele alındığını kaydetti.
     
Ricciardone'nin iki gün önce yaptığı ve basına yansıyan açıklamalarından duyulan rahatsızlığın da görüşme sırasında büyükelçinin dikkatine getirildiğini ifade eden kaynaklar, gerekli uyarının yapıldığını, bir büyükelçinin bu tür ifadelerde bulunmasının kabul edilemez olduğunun söylendiğini ve bunun bir daha tekrarlanmamasının beklendiğinin vurgulandığını belirtti.

"İFADELERİM YANLIŞ ANLAŞILDI"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüsen Çelik'e özür mektubu gönderen Ricciardone, "İfadelerim maksadından farklı yorumlandı" dedi.

BÜYÜKELÇİ'NİN TEPKİ TOPLAYAN SÖZLERİ

ABD'nin Ankara Büyükelçisi, Türkiye'nin içişleriyle ilgili eleştirilerde bulunmuş, uzun tutukluluk sürelerine tepki gösteren Ricciardone, "Avrupa Mahkemeleri, bunlara anlam veremez" ifadelerini kullanmıştı.

HÜSEYİN ÇELİK, SERT CEVAP VERMİŞTİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, sosyal paylaşım sitesi twitter'da "Rcciardone Türkiye'ye gelir gelmez, buna benzer bizim iç meselelerimizle ilgili laflar etmişti. O zaman Başbakan kendisine 'Acemi büyükelçi' demişti. Öyle anlaşılıyor ki bu geçen süre içinde sayın Ricciardone haddini bilmeyi öğrenememiş. Si bir diplomatsınız, içeriğine vakıf olmadığınız bir meseleden dolayı, nasıl bir ülkenin iç işleriyle, yargı sistemiyle ilgili ahkam kesersiniz? Bu hakkı size kim veriyor? Sayı Ricciardone 'Avrupa mahkemelerinin, bizim mahkemelerimizde alınan kararları anlamakta güçlük çektiğini' söylüyor.

Sayın Ricciardone! Sizin mahkemeleriniz bizim mahkemelerin temyiz mahkemesi değil. Dolayısıyla sizin mahkemeleriniz anlar ya da anlamaz onların problemi. Siz önce Guantanomo'yu izah edin dünyaya. 'Dinime tan eden bari Müselman olsa. Sayı Ricciardone'yi kendi sınırları ve hudutları içinde kalmaya davet ediyoruz. Bunu hoş karşılamadığımızı, kınadığımızı ifade ediyorum. Sayın büyükelçi haddini bilmelidir." sözleriyle tepki göstermişti. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER