ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Şubat 2013 Cumartesi 14:05

ABD Büyükeçiliği'ndeki patlamayla ilgili detay

ABD Büyükeçiliğindeki patlamayla ilgili detay

Ankara Valiliği, Amerika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçiliği'ne düzenlenen intihar saldırısıyla ilgili detayları açıkladı.


Ankara Valiliği, Amerika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçiliği'ne düzenlenen intihar saldırısında 6 kilo TNT patlayıcı kullandığını açıkladı. Valilik, patlama esnasında 1 güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiğini, iş takibi için gelen bir kişinin de yaralandığını, eylemi düzenleyen DHKP-C militanının da öldüğünü belirtti.

Ankara Valiliği yaptığı yazılı açıklamada, bomba imha ekiplerinin yapmış olduğu inceleme sonucunda yaklaşık 6 kilo TNT türü patlayıcının elektronik düzenekli butona basmak suretiyle patlatıldığını ve olay yerinde bulunan el bombası parçalarından eylemcinin yanında getirmiş olduğu el bombasını da patlattığını belirtti. Eylemi yaptığı değerlendirilen kişinin DHKP-C terör örgütü üyesi olduğu, 1977 yılında İstanbul Emniyet Müdürlüğü ile Şişli Harbiye Orduevine lav silahı ile saldırdığı, yakalanarak tutuklandığı ve cezaevinden tahliye edilmesinden sonra yurtdışına kaçtığı aktarıldı. Söz konusu kişisinin, anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs ve hükümlülerle tutuklular ayaklanması suçlarından arandığı, DHKP-C militanı eylemcinin ailesi tarafından fotoğraflarından teşhis edildiği, ancak şahsın kesin kimlik tespitinin ailesinden alınmış olan DNA örneği ile yapılacak mukayese sonrası tespit edileceği ifade edildi.

Valilik ayrıca, büyükelçilik güvenlik bölümünde görevli 2 personelin tedavilerinin ayakta yapıldığı, iş takibi nedeni ile bina içerisinde ve patlama mahallinin yakınında bulunan yaralı Didem Tuncay’ın Ankara Numune Hastanesi'nde tedavisinin sürdüğünü de açıkladı. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER