ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ocak 2014 Salı 20:57

ABD Başkanı Obama'nın Avrupa turu


ABD Başkanı Barack Obama, mart ayında çıkacağı Avrupa turunda, Hollanda ve Belçika'nın ardından İtalya'ya geçerek Vatikan'da Papa Franciscus ile görüşecek.
Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, 24-25 Mart tarihlerinde Hollanda'da olacak Obama'nın burada Hollanda hükümeti tarafından düzenlenen Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne katılacağı belirtildi. Hollanda'nın ardından Belçika'ya geçecek Obama, başkent Brüksel'de 26 Mart'taki Avrupa Konseyi ve Avrupa Komisyonu'nun başkanlarıyla gerçekleşecek ABD-AB Zirvesi'ne katılacak. Zirvenin, Başkan Obama'nın AB kuruluşlarına gerçekleştireceği ilk ziyaret olacağı belirtilirken Obama, Belçika ziyareti kapsamında hükümet yetkililerinin yanı sıra NATO Genel Sekreteri ile de bir araya gelecek.
Obama'nın turu İtalya ile devam edecek. Obama, 27 Mart'ta Vatikan'da Papa Franciscus ile görüşecek. Açıklamada, "Başkan, Papa Franciscus ile yoksulluğa ve artan eşitsizliğe karşı ortak ortak sorumluluklarını görüşmeyi sabırsızlıkla bekliyor" ifadesine yer verildi.
İtalya'da Vakitan temaslarının yanında Obama ayrıca Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ve Başbakan Enrico Letta ile de bir araya gelecek.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER