ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 17:24

ABD Afrika ülkelerine askeri timler gönderecek


ABD ordusunun, Pentagon'un ''radikallerle'' mücadele konusunda eğitim çabalarını artırması çerçevesinde gelecek yıl başında yaklaşık 35 Afrika ülkesine küçük askeri timler göndermeye başlayacağı bildirildi.
    
Afrika ülkelerine gönderilecek timlerin, eğitim ve donanım çalışmalarıyla sınırlı olacakları, Savunma Bakanı'ndan özel, ek onay olmadan askeri operasyonlar yapmalarına izin verilmeyeceği belirtildi.
    
Bu türde ilk timlerle öncelikli olarak hedef alınacakların, El Kaide ile bağlantılı örgütlerin aktif olduğu Libya, Sudan, Cezayir ve Nijer gibi ülkeler oldukları, Eşşebab militanlarıyla savaşan Kenya ve Uganda gibi ülkelere de yardım edileceği kaydedildi.
    
ABD ordusunun bölge için hali hazırda yaklaşık 100 farklı eğitim, tatbik ve diğer faaliyet planları bulunurken, yeni programın, kaydadeğer kültür ve dil sorunlarıyla karşı karşıya olduğu düşünülüyor.
    
Afrika'ya gönderilecek tim üyelerinin büyük ölçüde rütbeli asker ve subaylardan oluşacağı, timlerdeki asker sayısının birkaç kişiden 200'e kadar değişeceği, belirli eğitimler için nadir durumlarda bunun yaklaşık 800 kişilik bir tabur olabileceği bildirildi.
    
ABD ordusunun, Afrika'daki silahlı kuvvetlerle kültürel engelleri aşmak amacıyla bazı Afrika ülkelerinden uzmanlar ve askerler bulmaları için hizmet kuruluşlarıyla, büyükelçiliklerle ve profesyonel örgütler ağıyla iletişime geçtiği, uzmanların, eğitim sırasında kullanılabileceği, askerlerin programa başlandığında timlerle birlikte seyahat edebileceği ve timlere danışmanlık yapabileceği belirtildi.
    
Birçok Afrika ülkesinin, kendi ordularını inşa etmeye çalışırken, sahillerinde korsanlarla mücadele ederken, uyuşturucu kaçakçılığını, adam kaçırmayı ve diğer isyan faaliyetlerini bitirirken ABD'nin eğitimine veya desteğine hevesli olduğu biliniyor.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER