ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Kasım 2013 Cuma 11:20

ABD Adana Konsolosu: Suriye’de Esad ve çevresindekilere yer yok


ABD Adana Konsolosu John Espinoza, Suriye’de Esed yönetimine yer olmadığını söyledi. Son dönemlerde ABD’nin gösterdiği yumuşama tavrının Esed’in kimyasal silahları teslim teklifinden kaynaklandığını ifade eden Espinoza, Esed ve çevresindekilerin ülkeyi yönetme şanslarının kalmadığına işaret ederek Cenevre’de yeni bir yönetimin oluşmasını umduğunu dile getirdi.

ABD Adana Konsolosu John Espinoza, gazetecilerle bir araya geldi. Gündemdeki konulara dönük görüş ve düşüncelerini dile getiren, soruları cevaplandıran ABD Adana Konsolosu, Suriye’de Esad ve çevresindekilerin içinde yer alacağı bir yönetimi onaylamalarının mümkün olmadığını söyledi. Bir süre önce Suriye’ye müdahale konusunda çok istekli olan ABD’nin müdahaleden vazgeçmesi ve gelinen noktadaki duruşu ile ilgili bir soruya ABD Adana Konsolosu şu cevabı verdi : “Kimyasal silahları bildirdiler. Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü de belirtilen 23 kimyasal silah noktasından 21’ini gezdi ve teyit etti. İki noktaya güvenlik gerekçesi ile gidilemedi. Anladığımız kadarı ile Suriye hükümeti kimyasal silahları yok etmek için bir plan önerdi. Kurul tarafından 15 Kasımda bu plan ele alınacak. Bazı silahların da hemen kullanılmaz hale getirildiğini biliyorum ama bu planın hala devam etmesi gerekiyor. Şu ana kadar bu kurumla beraber çalışarak silahları yok etmek için koordinasyon içinde gibi görünüyor. BM Güvenlik Konseyi tarafında verilen kurallara uyuyor gibi görünüyor. Şu anda işler silahların yok edilmesine doğru gidiyor gibi görünüyor. Ama konvansiyonel silah kullanılarak her gün insanlar öldürülmeye devam ediyor Suriye’de. Dolayısıyla problemin genelde giderilmesi için çözüm üzerinde çalışmamız gerekiyor. Sonuç itibari ile müdahale de dahil olmak üzere hiçbir şey masadan kalkmış değil.”

Suriye konusunda Amerika’nın duruşunun ve pozisyonunun çok açık ve net olduğunu savunan John Espinoza, “Esed’e yer yok Suriye’de.” dedi. O ve etrafındaki yöneticilerin Suriye’yi yönetmek için bütün meşruiyetlerini kaybetmiş durumda olduklarını vurgulayan konsolos “Umarız ki Cenevre’de geçici bir hükümete karar verilebilir. Ama kesinlikle Esed ve onun çevresindekilerin yer aldığı bir yönetimi kabul etmemiz mümkün değil.” ifadelerini kullandı. Espinoza, Suriye’ye müdahale ihtimali olduğu dönemde Türkiye’deki konsolosluk görevlerinden isteyenlerin ailelerini Türkiye’den gönderebileceklerine dönük izni de kaldırdıklarını anlattı.

John Espinoza, ABD-İran arasında gelişen dostlukla ilgili şu yorumu yaptı: “İran’ın nükleer hırsları ile ilgili Amerika her zaman diplomatik bir çözümden yana oldu. Şu anki durum da bu politikanın bir devamı niteliğinde. Yeni başkanları diplomatik yöndeki bir çözüme dönük isteğini dile getirdi. Biz de zaten barışçıl bir çözümden yanaydık.”

Türkiye’nin Çin füzelerini alması konusunda da endişeli olduklarını dile getiren ABD Adana Konsolosu, NATO sistemleriyle uyumlu olmayan savunma sisteminin sorun oluşturacağını ifade etti. Her zaman birlik içerisindeki bütün ülkelerin sistemleriyle uyumlu savunma sistemlerinin kullanılmasından yana olduklarını ifade eden John Espinoza, ciddi teknik sorunların oluşabileceğini öne sürdü.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER