ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 22:46

AB yüksek temsilcisinden camiye bağış


AB'nin Bosna-Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin İnzko, ülkenin kuzeyinde yer alan Banya Luka kentinde savaş sırasında Sırplar tarafından yıkılan tarihi Ferhat Paşa Camisi'nin yeniden yapım çalışmaları için 5 bin avro bağışladı.
    
Bosna-Hersek'in oluşturan iki entiteden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin en büyü kenti Banya Luka'yı ziyaret eden Valentin İnzko, ilk olarak Hırvat Demokrat Birliği'nin Genel Başkanı Dragan Çoviç ile bir araya geldi.
    
Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan İnzko, birçok büyükelçi ve Barış Uygulam Konseyi (PIC) üyelerinin 2012 yılını durgun bir yıl olarak gördüğünü, kendisinin de buna katıldığını ifade etti.
    
Bosna Sırp Cumhuriyeti Başkanı Milorad Dodik'le görüşeceğinin hatırlatılarak, görüşmede Dodik'e ne mesaj vereceği sorusuna İnzko, "Görev süremi uzattığı için ona teşekkür edeceğim. Dodik ne zaman Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin bağımsızlığından söz ederse benim görevimi uzatıyor" diye esprili bir şekilde cevap verdi.
    
Sık sık bağımsızlıktan söz eden Milorad Dodik, daha önce AB'nin Bosna-Hersek Yüksek Temsilciliği Ofisi (OHR) ve çalışanları hakkında olumsuz ifadeler kullanmıştı.
    
Hırvat Demokrat Birliği Genel Başkanı Dragan Çoviç de AB'nin Bosna-Hersek Yüksek Temsilcisi'ne mevcut iktidarın ülkeyi AB'ye taşıyacağından duyduğu endişeyi dile getirdiğini ifade etti.
    
Valentin İnzko, görüşmenin ardından, Banya Luka kentinde bulunan ve Bosna savaşında Sırplar tarafından yıkılan tarihi Ferhat Paşa Camisi'ni ziyaret etti. Banya Luka Müftüsü Edhem Çamciç'le bir araya gelen İnzko, yeniden yapım çalışmaları devam eden tarihi Ferhat Paşa Camisi için yaklaşık 5 bin avro yardım yaptı.
    
    

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER