ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ocak 2013 Perşembe 17:20

AB yolunun Fransa engeli kalkıyor

AB yolunun Fransa engeli kalkıyor


Fransa'da Sosyalist hükümet, eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Türkiye'nin AB müzakerelerinde koyduğu siyasi engelleri kaldırmak için hazırlanıyor.
    
Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, 2 Şubat'ta Almanya'da düzenlenecek uluslararası güvenlik konferansında Türk meslektaşına Paris'in yeni tutumuna ilişkin bilgi verecek.
    
Fabius'un, yeni iktidarın Sarkozy'nin beş fasılla ilgili koyduğu siyasi engeli artık kaldırma niyetinde olduğunu Davutoğlu'na ilk elden bildirmesi bekleniyor.
   
Fransa ilk etapta bölgesel politikalarla ilgili 22 ve ekonomi politikalarıyla ilgili 17. faslın kaldırılması konusunda adım atmayı planlıyor.
    
Almanya'nın Münih kentinde yapılacak konferanstaki Davutoğu ile ikili görüşme isteğinin Fabius'tan geldiği öğrenildi.
    
Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philippe Lalliot, Fransa'nın Türkiye'nin AB ile ilişkilerini güçlendirme konusundaki iradesinin Fabius'un Davutoğlu ile yapacağı görüşmede bir kez daha teyit edileceğini söyledi.
    
Fabius ve Davutoğlu arasındaki görüşmede, 2013 yılında Türkiye'ye gelecek olan Cumhurbaşkanı François Hollande'ın ziyaret programı da ele alınacak.
    
Türkiye'nin AB ile yürüttüğü müzakerelerle ilgili olarak AB Bakanı Egemen Bağış 20 Şubat'ta Paris'e gelerek, Fransız muhatabı Bernard Cazeneuve ile görüşmelerde bulunacak.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER