ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mart 2014 Pazartesi 11:26

AB yaptırım için toplanıyor

AB yaptırım için toplanıyor

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları, Ukrayna'daki gelişmeler ve Kırım'daki referandum bağlamında bazı Rus ve Kırımlı üst düzey yetkililere yaptırım kararı almak için Brüksel'de bir araya geliyor.


Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları, Ukrayna'daki gelişmeler ve Kırım'daki referandum bağlamında bazı Rus ve Kırımlı üst düzey yetkililere yaptırım kararı almak için Brüksel'de bir araya geliyor.

AB dışişleri bakanlarının, 6 Mart'ta AB üyesi ülkelerin devlet başkanları ve hükümet liderlerinin belirlediği üç aşamalı stratejinin ikinci ayağını hayata geçirmeleri öngörülüyor.

Bu çerçevede isimleri AB Resmi Gazetesi'nde yayımlandıktan sonra resmen açıklanacak üst düzey Rus ve Kırımlı yetkililere Birlik ülkelerine seyahat yasağı ve mal varlıklarının dondurulmasından oluşan yaptırımların uygulanması söz konusu olacak.

AB'nin yaptırım uygulayacağı isimler arasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ya da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov yer almasa da güvenlikten ve askeri alanda sorumlu bazı bakan ve komutanların listeye girebileceği kaydediliyor.

AB dışişleri bakanlarının haziranda yapılması öngörülen AB-Rusya Zirvesi'ni de iptal etmeleri bekleniyor.

Liderler tarafından belirlenen stratejide üçüncü ayağı oluşturan daha kapsamlı ekonomik yaptırımlar ise şu aşamada gündemde değil. AB, üçüncü aşamayı devreye sokup sokmayacağına önümüzdeki dönemdeki gelişmeler doğrultusunda karar verecek.

Kırım'da yapılan referandumun ardından AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun ortak açıklaması ile Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz'un açıklamasında net şekilde dile getirilen referandumun gayrimeşru ve yasa dışı olduğu yönündeki vurgunun bugün de ağırlıklı şekilde yinelenmesi öngörülüyor.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, toplantıdan önce basına yaptığı açıklamada, "sözde" olarak nitelediği referandumun hem Ukrayna anayasasına hem de uluslararası hukuka göre yasa dışı olduğunu ifade etti.

Gerilimin mümkün olan en kısa zamanda düşürülmesi gerektiğini ancak şu ana kadar bu yönde bir adım görmediklerini vurgulayan Ashton, Rusya'ya Ukrayna liderleriyle buluşma ve diyaloğa girme çağrılarını yineledi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER