ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 21:59

''AB sürecini kendi çizdiğimiz yolda götürürüz''


Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Afif Demirkıran, katılım müzakerelerinde Türkiye'nin önünün tıkanması halinde AB sürecini kendi çizdikleri yolda ilerleteceklerini belirtti.

Düşünce kuruluşu Avrupa Politika Merkezi ve Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) ortaklaşa düzenlediği, ''Türkiye-AB: Bir Sonraki Adım Ne-'' panelinde konuşan Demirkıran, AB'nin tarihinde hiçbir aday ülkeye yapmadığı kadar Türkiye'ye çifte standart ve ayrımcılık uyguladığını söyledi.

''Önümüz tıkanırsa AB sürecini kendi çizdiğimiz yolda götürürüz'' diyen Demirkıran, Türkiye'nin Avrupa değerlerini ve AB standartlarını benimsediğini ve bunları gerekirse AB'den bağımsız olarak hayata geçirme kararlılığı taşıdığını ifade etti.

CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay da AB ve Türkiye'nin birbirlerine karşı dürüst ve samimi olamadığını ve bunda büyük sorumluluğun AB'nin payına düştüğünü vurguladı.

Tunay, üyelik sürecine rağmen AB'nin Türkiye'ye imtiyazlı ortaklık gibi farklı önerilerle gelmesi halinde Ankara'nın Birliğe sırtını dönerek farklı alternatifleri değerlendirme hakkının teslim edilmesi gerektiğine işaret etti.

CHP Milletvekili Tunay, Türkiye'nin AB sürecinin bu kadar uzamasının darbelerden ve demokrasiye müdahalelerden kaynaklandığını belirterek, mevcut anayasa nedeniyle hala böyle bir risk gördüğünü ve bu ihtimalin ancak yeni bir anayasayla devre dışı kalacağını söyledi.

BDP Van Milletvekili Nazmi Gür ise AB samimi olmasa bile Türkiye'nin demokratikleşmeye ve reformlara devam etmesi gerektiğini dile getirdi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER