ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 22:03

"AB süreci bizim özümüze dönme sürecidir"


AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, 22. fasılla ilgili resmi taslak planının son değerlendirmelerin ardından cuma günü komisyona iletileceğini bildirerek, "Zannediyorum Haziran ayı içinde faslın açılmasını sağlamış oluruz" dedi.
     Bağış, Kamu Başdenetçisi Mehmet Nihat Ömeroğlu'nu bakanlıkta kabul etti.
     Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk seçilmiş kamu denetçisini ağırlamaktan büyük onur duyduğunu belirten Bağış, bu kurumu çok önemsediklerini söyledi.
     Kurumun, üyesi olmak için çalışılan AB'nin Türkiye ile yürüttüğü müzakerelerde 23. faslın açılış kriterlerinden biri olması nedeniyle önemli olduğunu hatırlatan Bağış, bu kurumu oluşturmadan Türkiye'nin birliğe üye olma ihtimalinin bulunmadığını kaydetti.
    
     "AB süreci bizim özümüze dönme sürecidir"
    
     Bağış, kamu başdenetçiliği kurumunun, tarihten gelen özelliklerinin yeniden güncellenmesi noktasında başka bir öneme sahip olduğunu ifade ederek, AB'nin, kamu başdenetçiliğinin kurulmasında ilham aldığı asıl kökün Osmanlıdaki başkadılık sistemi olduğu bilgisini verdi.
     Ülkemize sığınan İsveç kralının, padişahın bile kararlarına uyduğu kamu başdenetçiliğinden esinlendiğini belirten Bağış, kralın kendi ülkesinde kurduğu ombudsmanlık sisteminin daha sonra AB'nin bir şartı haline geldiğini anlattı.
     "AB süreci bizim özümüze dönme sürecidir" diyen Bağış, "Bizde insanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışı olmuştur. Şu anda AB sürecinde ülkemizde insanların haklarının, hukukun geliştiği bir süreci geliştirmeye çalışıyoruz" diye konuştu.
     Bağış, kamu başdenetciliğinin hukuki yetkilerle donatıldığını, kimseden talimat almadığını, bağımsızlığının ve tarafsızlığının gölge altında kalmayacak şekilde kanunla güvence altına alındığını aktararak, "Sayın Ömeroğlu'nun çalışma arkadaşlarıyla birlikte ülkemizdeki yargı yetmezliğine de önemli bir çare getireceğine inanıyorum. Türkiye'nin daha demokratik, daha şeffaf, daha da saygın bir ülke olması için kendileriyle birlikte ter dökeceğiz. Onun için biz kendilerini yakın çalışma ekibi olarak değerlendiriyoruz. Onların tarafsızlığına, bağımsızlığımıza saygımız sonsuz" dedi.
    
     29 Mart itibariyle şikayetleri almaya başlayacak
    
     Mehmet Nihat Ömeroğlu, konuşmasında Bağış'a nezaket ziyaretinde bulunduğunu belirterek, temel hedeflerinin birlik ve sevgi odaklı bir yönetim anlayışı olduğuna dikkati çekti. Ömeroğlu, kurumun fonksiyonunu üç kelimeye "Gün ışığında yönetim" diye özetledi.
     29 Mart itibariyle şikayet başvurularını alıp faaliyetlere başlayacakları bilgisini veren Ömeroğlu, "Bu kurumun yapacağı inceleme ve araştırmalar sonucunda, kamu idaresinde şeffaflık, bireye saygı ön planda olacak" diye konuştu.
    
     "Haziran ayı içinde faslın açılmasını sağlamış oluruz"
    
     Kabulde basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Egemen Bağış, 22. faslın açılmasıyla ilgili süreç hakkında bilgi verdi.
     Fransa'nın olumlu beyanlarından sonra hazırladıkları taslak eylem planını gayriresmi şekilde komisyona ilettiklerini aktaran Bağış, şöyle konuştu:
     "Komisyon bu taslak üzerinde yorumlarını yaptı. Dün itibariyle de resmi taslak planımızı komisyona iletmek için arkadaşlarımız çalışmalarını başlattı. Şu anda üye ülkelerden gelecek olan yorumları değerlendirmeye aldıktan sonra, cuma günü komisyona resmi olarak iletmiş olacağız. Prosedür başlayacak. Zannediyorum Haziran ayı içinde faslın açılmasını sağlamış oluruz."
     "22'den sonra 23 geliyor" diyen Bağış, 23. faslın açılmasındaki kriterlerden olan kamu başdenetçilik kurumunun oluşturulduğunu hatırlatarak, "AB, bu konuda şımarık tavırlarıyla bilinen ülkeleri ikna eder. Faslın açılmasını engelleyen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi de ümit ediyoruz ki AB müktesebatına aykırı davrandığının farkına varır ve 22'den sonra 23 ile 24'e gereken adımları atarız" diye konuştu.
   
     İlham kaynağı olan "oğlum bak git"in para cezasını ödeyecek
    
     Bağış, bir temizlik görevlisinin aldığı adli para cezasını ödeyeceği şeklindeki haberlerinden hatırlatılması üzerine, kendisine ilham kaynağı olan işçinin aldığı para cezasını ödeyeceğini kaydetti.
     "Temizlik işçimizin defalarca uyarmasına rağmen kendisine hakaret eden bir afacana tatlı sert bir abilik yapması sonucu aldığı para cezası gerçekten düşündürücüdür" diyen Bağış, görüntüleri izleyince üzüldüğünü anlattı.
     Bağış, temizlik işçisiyle ilgili başka bir ortak noktası olduğunu vurgulayarak, onun kullandığı sözün kendisine ilham kaynağı olduğundan bahsetti. Bağış, "'Oğlum bak git' sözü, ülkemize, değerlerimize, inancımıza hakaret eden ırkçı ve faşist bir Hollandalı Avrupa Parlamentosu üyesine karşı o cevabı vermeme ilham kaynağı olmuştur. O yüzden ben bu cezayı duyunca, benim çıkışı yapmama ilham kaynağı olan temizlik işçisi kardeşimizin o para cezasını üstlenmemin doğru olacağını düşündüm. Eğer böyle bir ceza varsa o cezanın maddi külfetini üstlenme hazırım. Kendisiyle iletişime geçildi, süreci takip ediyoruz" dedi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER