ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Aralık 2013 Çarşamba 13:15

AB Sayıştayı'ndan Filistin uyarısı


Avrupa Birliği Sayıştayı (ECA), Filistin'e yapılan doğrudan yardımın kullanımında özellikle kamu sektöründe tespit edilen sorunlar nedeniyle gözden geçirme talep etti.
ECA, AB'nin Filistin'e yönelik sosyoekonomik yardım projesi olan PEGASE çerçevesinde yapılan doğrudan yardımlarla (DSF) ilgili bir rapor hazırladı. Raporu kaleme alan ECA'nın İsveçli üyesi Hans Gustaf Wessberg, AB Komisyonu ve AB Dış Eylem Servisi'nin (EEAS) zor şartlar altındaki Filistin'e desteği uygulama konusunda başarılı olduklarını ancak mevcut yaklaşımın gözden geçirilmesini gerektiren unsurlar bulunduğunu söyledi.
Wessberg, "Bazı önemli sonuçlar elde edildi ancak Filistin Yönetimi'ni özellikle kamu hizmeti konusunda daha fazla reform yapmaya teşvik etmek gibi, kapsamlı revizyon ihtiyacı var" dedi.
Wessberg, PEGASE DSF'nin etkili olmasını garanti altına almak için İsrail'in de gerekli adımları atmasını sağlamanın bir yolunun bulunması gerektiğinin altını çizdi.
ECA'nın dikkati çektiği unsurlar arasında, Gazze'de önemli sayıda kamu hizmetlisine, herhangi bir hizmette bulunmamalarına ya da işe gitmemelerine rağmen ödeme yapılması yer alıyor. ECA, bu sorunun ana nedeni olarak Filistin'deki siyasi durumu görüyor. Raporda, AB Komisyonu ve EEAS'ın bu sorunun üzerine yeterince eğilmediğine işaret ediliyor.
AB'nin, 1994'ten bu yana Filistin'e yaptığı yardım 5,6 milyar avroya ulaştı. PEGASE DFS, 2008'den bu yana Filistin'e yönelik en kapsamlı AB programı olma özelliği taşıyor. 2008-2012 dönemi arasında PEGASE DFS aracılığıyla Filistin'e sağlanan AB yardımı 1 milyar avroya ulaştı.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER