ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 15:11

AB Öykü Yarışması Ödül Töreni yapıldı


Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, "Bu yarışma, (öğrencilerin) kendilerini ve kabiliyetlerini keşfetme, dillerini geliştirip zenginleştirme yolunda önemli bir teşvik unsurudur. Bunun da ötesinde bu öykü yarışması, bir kardeşlik projesidir" dedi.

Erdem, Türkiye'deki 21 kentten, 66 öğrencinin katıldığı AB Öykü Yarışması'nın Eskişehir'de bir otelde düzenlenen ödül töreninde yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ile iş birliği içinde ilk kez 2008 yılında düzenledikleri öykü yarışmalarının geleneksel hale geldiğini bildirdi.

Lise öğrencileri arasında düzenlenen hikaye yarışmasıyla öğretmenlerin, öğrencilerin ve ailerinin AB ile ilgili bilgi ve farkındalıklarının artırılması amaçladıklarını kaydeden Erdem, şunları söyledi:
"Her yıl binlerce öğrencimiz bu etkinliklere katılarak yazdıkları öykülerle Türkiye'nin AB yolundaki hedefleri ve gerçekleştirdiği reformları öğreniyor. Bu yarışma, aynı zamanda kendilerini ve kabiliyetlerini keşfetme, dillerini geliştirip zenginleştirme yolunda daönemli bir teşvik unsurudur. Geleceğin bir hikaye yazarı belki de yeteneğini burada fark edip kazandığı ödülü yazarlık hayatının ilk ödülü olarak özel bir yere koyacaktır. Bunun da ötesinde bu öykü yarışması, bir kardeşlik projesidir. Bu yıl düzenlenen AB Öykü Yarışması'nın konusu farklılıklar içerisinde birlikteliktir."
"Eskişehir'de bu toplantının yapılması Yunus Emre'nin memleketi, gönüller yapma adına ömrünü vermiş büyüğümüzün de yadedilmesine ve onu anlamamıza imkan veriyor" diyen Erdem, AB'nin, barış, özgürlük, eşitlik ve insan hakları gibi tüm insanlık için ortak ve önemli olan değerleri bir araya getirdiğini, bu değerleri yaymaya çalışan önemli bir proje olduğunu vurguladı.
Erdem, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılımının hem ülkemiz hem de Avrupa Birliği açısından önemli olduğuna dikkati çekerek, "Avrupa Birliği, Türkiye arasında geçtiğimiz aylarda kazanılan ivme eminim ki her iki tarafın özverisiyle daha da güçlenecek ve üyeliğimizin önündeki engellerin kalkmasıyla sonuçlanacaktır" diye konuştu.
-AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Szombati
Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Bela Szombati ise AB Öykü Yarışması'nı ilk kez 2008 yılında başlattıklarını hatırlattı.
Bu yıl yarışmanın Türkiye'nin 21 ilinde eş zamanlı olarak düzenlendiğini ifade eden Szombati, şöyle konuştu:
"Barış, özgürlük, birlik, eşitlik, güvenlik, dayanışma ve insan hakları gibi değerlerin yanı sıra AB ve Türkiye'nin paylaştığı ortak değerlerden olan farklılıklar içinde birlik bu yılki kısa öykülerin konusu olarak belirlendi. Her katılımcının, her okulun enerjisi ve istekliliğiyle, yarışmamız Milli Eğitim Bakanlığı ve AB Türkiye Delegasyonu iş birliğiyle gerçekleştirilen en başarılı etkinliklerden birisi haline geldi. Bugünkü tören ocak ayında başlayan uzun bir yarışma sürecinin son ayağını teşkil ediyor. Bu süreçte 15-16 yaşındaki lise öğrencileri, yazma becerilerini nasıl geliştirecekleri ve farklılıklar içinde birliğin gerçek anlamı konularında düşünme fırsatı buldu."
Szombati, Avrupa Birliği Projesi'nin en başından beri savaşları, bölünmeleri sona erdirmek, rekabetle iş birliğini geliştirmek üzere ortaya çıktığını vurguladı.
Avrupa Birliği'ne üye ülke sayısının 1 Temmuz itibariyle Hırvatistan'ın da dahil olmasıyla 28'e çıkacağını anlatan Szombati, şöyle devam etti:
"Türkiye'nin de parçası olduğu genişleme süreci, farklı kültürlerden insanları Avrupa çatısı altından toplamaktadır. Ne kadar çoksak, birbirimizi anlamak, birbirimize saygı duyma ve iş birliği ihtiyacımız da o kadar çoktur. Farklılıklar içinde birlik, kendi yaşam tarzlarımızı ve düşüncelerimizi seçme hakkı, başkalarının bu tercihlere saygı göstermesidir. Farkılılıklar içinde birlik, bütün bireysel özgürlüklerin devlet tarafından anayasa eliyle ve adil bir yargı çerçevesinde güvence altına alınması demektir. Avrupa Birliği'nde farkılılıklar içinde birliğe yüklediğimiz anlamlar bunlardır. AB'ye katılmak isteyen bütün ülkelerin de bunları paylaşmasını bekliyoruz. Hepimizin görevi ve amacı mümkün en yüksek demokratik stantartları ve uygulamaları hedeflemektir."
Konuşmaların ardından Gaziantep, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon ve Van'dan yarışmaya katılan öğrencilere ve öğretmenlerine çeşitli hediyeler verildi.
Yarışmada, Samsun İbrahim Tanrıverdi Sosyal Bilimler Lisesinden "Hava'nın kızı" adlı eseriyle Firuze Nur Atmaca birinci, Erzurum Hasan Basri Anadolu İmam Hatip Lisesinden "Gökkuşağı'nın altında" adlı eseriyle Esra Rümeysa Küçük ikinci, Konya Meram Fen Lisesinden Leyla Önal da "Benim dünyam" eseriyle üçüncü seçildi.
Dereceye girenlere ödülleri, Erdem ve Szombati tarafından takdim edildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER