ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 14:46

AB ile müzakerelerde 22. faslın açılması


Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı, 5 Kasım 2013 tarihinde Brüksel'de düzenlenen Hükümetlerarası Katılım Konferansının 10. toplantısında Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu faslının açıldığını duyurdu.
AB Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye adına AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve AB Konseyi adına Dönem Başkanı Litvanya'nın Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius ve Avrupa Komisyonu adına Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi Stefan Füle'nin toplantıya katıldığı bildirildi.
Açıklamaya göre, 22. faslın açılması ve bu kapsamda gerçekleştirilecek tüm çalışmalar Türk halkının yaşam kalitesinin artırılması yönünde önemli adımlar atılmasını sağlayacak.
AB'nin bölgesel politikasının bölgeler arası sosyo-ekonomik gelişmişlik farklarını gidermeyi ve dengesizlikleri azaltmayı hedeflediği belirtilen açıklamada, Yapısal Araçların Koordinasyonu'nun ise AB'nin ekonomik, sosyal ve bölgesel uyum hedeflerine yönelik öncelikleri çerçevesinde üyelikle birlikte kullanılabilecek üç ana fon olan Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu, Avrupa Sosyal Fonu ve Uyum Fonunun (Yapısal Araçlar) kullanımına yönelik mekanizmanın oluşturulmasını kapsadığı belirtildi.
Açıklamada, faslın müzakereye açılmasıyla Yapısal Araçların etkin bir şekilde kullanılmasını temin edecek hukuki ve idari düzenlemelerin hız kazanacağı, halihazırda aday ülke statüsü ile kurulmuş olan Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) yapılanmasının, tam üyelik sonrasında geliştirilerek ekonomik, sosyal ve bölgesel uyum hedeflerine yönelik öncelikler doğrultusunda Yapısal Araçlardan faydalanılacağı ifade edildi.
Müzakere sürecinde Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı fonlarından ve üyelikle birlikte Yapısal Araçlar fonlarından (Yapısal Fonlar ve Uyum Fonu) sağlanacak desteklerle, bölgeler arası farklılıkların giderilmesine ve kalkınmaya yönelik yatırımlar gerçekleşeceğine değinen açıklamada, Türkiye'deki bölgelerin sosyo-ekonomik gelişmişlikleri artırılarak AB ülkeleri ile aynı seviyeye getirileceğine yer verildi.
Açıklamada, sağlanacak fonların, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi, kadın-erkek fırsat eşitliğinin sağlanması ve çevreye duyarlı bir kalkınma hedefi doğrultusunda AB standartlarını yakalama sürecini hızlandıracağı ve Uyum Politikasının uygulanmasına yönelik gerekli kurumsal yapılanma için yerel yönetimlerin kapasitesinin artırılacağı kaydedildi.
Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:
"Bölgelerimizdeki küçük sanayiciye, teknoloji bölgelerinin kurulmasına, iş geliştirme ve KOBİ destek merkezlerine, turizm, çevre ve ulaştırmaya yönelik destekler yanında insana, insan kaynağına da yatırım yapılacaktır. AB uyum süreci kapsamında kadınların ve gençlerin çalışma ortamına daha çok katılması, kız çocuklarının okullaşması, mesleki ve teknik eğitim konusundaki gelişmelerin devamı ve dezavantajlı kişilerin istihdamı konusunda da bölgesel farklılıkların giderilmesi çabalarına katkı sağlanacaktır. Kamu kuruluşlarının, kalkınma ajanslarının, sivil toplum örgütlerinin, üniversitelerin ve özel sektörün daha çok AB fonu kullanmaları ve her türlü destekten faydalanmaları için kapasite arttırmaya devam edilecektir."

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER