ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 19:22

AB, Hizbullah'ı bekleyecek

AB, Hizbullahı bekleyecek

Avrupa Birliği, terör örgütleri listesine Hizbullah'ı dahil etme tartışmalarına Bulgaristan'ın soruşturmasından sonra başlayacak.


Avrupa Birliği (AB), Bulgaristan'ın İsrailli turistlere yönelik bombalı saldırıdan sorumlu tuttuğu Lübnan merkezli Hizbullah hareketini terör örgütleri listesine dahil etmeyi tartışmak için soruşturmanın tamamlanmasını bekleyecek.
    
AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın sözcüsü Maja Kocijancic, Bulgaristan'da 18 Temmuz 2012'de 5 İsrailli turistin ve 1 Bulgar vatandaşının ölümüne neden olan bombalı saldırıyla ilgili soruşturmanın tamamlanmasını bekleyeceklerini ve Hizbullah'ın dahlinin kesinleşmesi halinde AB ve üye ülkeler olarak atılacak uygun adımları kararlaştıracaklarını söyledi.
    
Kocijancic, "Birçok seçeneğe bakacağız. (Hizbullah'ın terör örgütleri listesine dahil edilmesi) bunlar arasında ama tek seçenek değil" dedi.
    
Bulgaristan İçişleri Bakanı Tzvetan Tzvetanov dün yaptığı açıklamada, saldırıdan Hizbullah'ı sorumlu tutmuştu.
    
İsrail ve ABD uzun süredir AB'ye Hizbullah'ı terör örgütleri listesine alması için baskı uyguluyor ancak AB üyeleri arasında bu konuda görüş birliği bulunmuyor.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER