ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 17:11

"AB heyecanını 81 ilde canlı tutmaya çalışıyoruz"


Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Fatih Hasdemir, AB heyecanını 81 ilde canlı tutmak için birçok proje geliştirdiklerini ve geliştirmeye devam ettiklerini söyledi.

        AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın himayesinde yürütülen, İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği'nce desteklenen 'Türk Yerel Medyası AB Yolunda Projesi'nin 4'üncü bölgesel toplantısı, Safranbolu'da yapıldı. Seminere Karabük Valisi İzzettin Küçük, Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Fatih Hasdemir, Vali Yardımcısı Ali Uysal, İngiltere Büyükelçiliği Müsteşarı ve Küresel İşler Daire Başkanı Peter Spoor, Safranbolu Kaymakamı Gökhan Azcan, Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, Avrupa Birliği Bakanlığı Sektörel Politikalar Başkanı Dr, Erol Saner, Avrupa Birliği Bakanlığı AB Hukuku Başkanı Özlen Kavalalı, Radyo Televizyon Üst Kurulu Uluslararası İlişkiler Uzmanı Nuran Yardımcı katıldı.

        Toplantıda konuşan AB Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Fatih Hasdemir, Türkiye'nin AB macerasının 50 yıl önce başladığını, uzun ince bir yolda ilerlediklerini ve ne kadar süreceğini bilemediklerini anlattı.

        Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğinin çok önemli olduğunu ve yerel basına bu konuda çok iş düştüğünü ifade eden Hasdemir, şöyle devam etti: "Daha önemli olan bu süreçte elde edeceğimiz kazanımlar. Bu süreçte yerel medyanın da önemi var. Bu kazanımların yerelde anlatılması için yerel medyanın önemi bizim için çok büyük. Proje kapsamında 4'üncüsünü Karabük, Amasra, Bartın, Bolu, Çankırı, Çorum, Düzce, Kastamonu, Samsun, Sinop, Tokat ve Zonguldak illerimizden medya temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştiriyoruz. Bakanlık olarak 'AB süreci yerelde başlar' sloganı ile AB heyecanını 81 ilde canlı tutmak için birçok proje geliştirdik, geliştirmeye de devam ediyoruz."

        Projenin gördüğü ilginin kendilerini ziyadesiyle mutlu ettiğini anlatan Hasdemir, yerel basındaki yansımalarının projeye gösterilen ilginin göstergesi olduğunu vurguladı. Hasdemir, "Bilgi kirliliğinin süreci sekteye uğratabileceğini gördük." dedi.
Bakanlığının yerel basına önem verdiğine işaret eden Hasdemir, projede temel hedefin yerel basının AB konusunda bilgilendirilmesi ve sürece katkı sağlanması olduğunu bildirdi.

        "Bilgi toplumunda yaşıyoruz, bilgi akışı ve sirkülasyonu o kadar hızlı bir hale geldi ki çoğu zaman güncel olan bilgi bile kısa sürede güncelliğini yitirmektedir." diyen Hasdemir, medyanın çok önemli bir hale geldiğini, halkın basın aracılığı ile kolay ve doğru bilgiye ulaşabileceğini kaydetti.

        Hasdemir, AB Bakanlığı'nın Türk halkının AB'yi anlaması ve gerçekleştirilen reformlar konusunda bilinçlendirilmesi için elinden geleni yaptığını ifade etti

        İNGİLİZ MÜSTEŞAR SPOOR: TÜRKİYE'NİN AVRUPA'DAKİ EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ İNGİLTERE

        İngiltere Büyükelçiliği Müsteşarı ve Küresel İşler Daire Başkanı Peter Spoor ise kararlılığın çok önemli olduğunu, Türkiye'nin Avrupa'daki en büyük destekçisi ve savunucusu olduklarını, Türkiye'ye destek olmaya devam edeceklerini söyledi.

        Spoor, şunları dile getirdi: "AB Bakanı Egemen Bağış, Londra'da bir araya geldiğimizde bu mesajları da kendisinden duyduk. Türkiye'nin AB üyeliği, ekonomik bütünlüğünü daha da derinleştirecektir. AB Bakanı Egemen Bağış'ın da söylediği gibi AB süreci Türkiye'nin demokratikleşmesi, şeffaflaşması ve zenginleşmesi sürecidir. Bu amaçla üyelik, daha özgür bir hukuk devleti olma çalışmalarına yardımcı olacaktır. Söz konusu faydaların ve öneminin açıklanmasında siz devreye giriyorsunuz. İşte bu nedenle Birleşik Krallık Hükümeti bu projeye bu kadar önem veriyor. İşte bu nedenle şehir şehir gezerek Türkiye'nin her köşesinde duyulmasını sağlamak istiyoruz."

        Karabük Valisi İzzettin Küçük de Safranbolu'nun AB ile içli dışlı olduğunu, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde şehir anlamında Türkiye'de sadece İstanbul ve Safranbolu'nun bulunduğunu ifade etti. Türkler’in tarihte kurduğu birçok devletin yüzünün hep batıya dönük olduğunu hatırlatan Küçük, "Hükümetler değişse bile devletimizin bütün hükümetlerin kararlılığı batı ile beraber olmaktır." dedi.

        Vali Küçük, bu anlamda Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy’un yoğun gayretleri ile korumacılık anlamında yapılan çalışmaların yanı sıra Safranbolu Belediyesi'nin yaptığı başarılı çalışmalarından dolayı da geçtiğimiz yıl Avrupa Diploması Ödülü aldığını da hatırlattı.

        12 ilden yerel basın temsilcilerinin katıldığı ve Safranbolu’nun ev sahipliğini yaptığı seminerde AB Bakanlığı temsilcileri ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) uzmanları çeşitli konferanslar verecek.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER