ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Aralık 2012 Çarşamba 16:55

AB Genel İşler Konseyi sonuçları


AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB Genel İşler Konseyi toplantı sonuçlarına ilişkin, "Hükümetimizin AB sürecinde kaydettiği gelişmelerin ve önümüzdeki dönemde atacağı adımların doğru yönde olduğunun birer göstergesidir" dedi.
    
AB Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, AB Genel İşler Konseyi'nin 11 Aralık konsey sonuçlarında, Pozitif Gündem çerçevesinde yürütülen çalışmalardan övgüyle bahsedildiği kaydedildi.
    
Müzakere sürecinde inandırıcı bir yaklaşım olmadan, Türkiye'nin AB'ye katkısının gerçek anlamda sağlanamayacağının vurgulandığı açıklamada, Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı haksızlıkların konsey tarafından da kabul edildiği ve Pozitif Gündem'in geçici bir yöntem olduğunun teyit edildiği belirtildi.
    
Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
    
''AB, bir yandan oybirliğiyle 23. ve 24. fasılların müzakerelerin başında açılmasını ve bu iki faslın diğer fasılların açılabilmesi için ön şart haline getirilmesini karar altına alırken, diğer yandan bir üye ülkenin AB'nin menfaatlerine de aykırı bir şekilde bu fasılları bloke etmesi açık bir çelişkidir."
    
     "Vize Türk halkını rahatsız ediyor"
    

 Türkiye'nin, ekonomik gücü, demokrasisi, siyasi istikrarı ve bireysel hak ve özgürlüklerde ulaştığı seviye ile Türk insanının kendi topraklarında yaşamaktan mutluluk ve gurur duyduğu bir ülke haline geldiği belirtilerek, son dönemlerde bazı AB üyesi ülkelerin resmi istatistiklerinin, Türkiye'nin Avrupa'ya göç veren değil, göç alan bir ülke konumuna geldiğini gösterdiğine vurgu yapıldı.
    
Açıklamada, "Avrupa Birliği'nin, vize konusunu yasadışı göçle doğrudan ilişkilendirmesini ve bu bağlamda Geri Kabul Anlaşmasına atıfta bulunmasını doğru bir yaklaşım olarak değerlendirmiyoruz'' ifadesine yer verildi.
    
''Vize, Türk halkını en fazla rahatsız eden ve kendini en az Avrupalı hissettiren unsurların başında gelmektedir" denilen açıklamada, anlaşmalardan kaynaklanan haklarına rağmen, AB ülkelerinin vize uyguladığı tek aday ülkenin Türkiye olduğuna dikkat çekildi.
    
Açıklamada, Türkiye'nin, vatandaşlarının çektikleri vize çilesine son vererek, vizesiz Avrupa idealini gerçekleştirmek için kararlı olduğu vurgulandı.
    
     GKRY, AB'nin geleceğini ipotek altına alıyor

    
Bakanlıktan yapılan açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin AB'nin geleceğini ipotek altına alan yaklaşım sergilediği belirtilerek, "Her konsey toplantısında olduğu gibi bu toplantıda da ortaya koyması hem Türkiye hem de AB adına büyük bir hayal kırıklığıdır" denildi.
    
Avrupa Birliği'nin evrensel değerler üzerine inşa edilen kıtasal bir barış projesi olduğunun ifade edildiği açıklamada, ''Türkiye'nin üyeliği halinde, dünya barışına katkı sağlayacak küresel bir aktör olabilecektir. Eğer AB küresel bir aktör olma arzusundaysa ve kendi imzasını onurlandırmak gibi bir kaygı taşıyorsa Türkiye'nin müzakere sürecinin önündeki siyasi engelleri ortadan kaldırmak durumundadır. Güneş balçıkla sıvanmaz. Avrupa içerisinde gözlerini parmaklarının ucuyla kapayanlar görmüyor diye Türkiye'nin AB reformları doğrultusunda attığı adımlar yok sayılamaz. Hükümetimiz tam üyelik müzakereleri çerçevesinde reform çalışmalarını sürdürmek konusunda kararlıdır. Ahde vefa ilkesi çerçevesinde aynı kararlılığın, Avrupa Birliği tarafından da sergilenmesini bekliyoruz.''
    
  

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER