ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mart 2014 Pazartesi 14:56

AB dışişleri bakanları toplantısı


Rusya'nın Ukrayna'daki, özellikle de Kırım'daki adımları nedeniyle yaptırım uygulamaya hazırlanan Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanlarının özellikle 21 isim üzerinde durduğu belirtiliyor.
AB kaynakları, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov gibi isimlerin ya da Putin'in yakın çevresinin beklendiği gibi listede yer almadığının altını çiziyor.
AB ülkelerine seyahat yasağı ve mal varlıklarının dondurulması kararı alınması öngörülen kişiler arasında Rus Parlamentosu'nun alt kanadı Duma'dan bazı isimlerin ve bazı askeri yetkililerin yer aldığı kaydediliyor.
AB yetkilileri, bakanlara sunulan listenin 21 isim içerdiğini ancak sayının henüz nihai olmadığının ve gerekli görülmesi halinde ileri bir aşamada "eklemelerin gündeme gelebileceğinin" altını çiziyor.
Listede Putin'e yakın isimlere yer verilmemesinin ardında üye ülkeler arasında yaklaşım farkı bulunması yatıyor. İngiltere, "Kremlin'den bazı isimlerin listeye eklenmesinden yana" tavır alırken Almanya'nın başını çektiği bir grup bu yaklaşıma karşı çıktı.
Yaptırımlar konusunda da üye ülkeler arasında farklı yaklaşımlar olduğu belirtilirken özellikle Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), İtalya, İspanya ve Portekiz'in "temkinli davranılmasını" isteyen ülkeler arasında yer aldıkları ifade ediliyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER