ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Şubat 2014 Pazartesi 20:09

AB-Brezilya Zirvesi'nde "dinleme skandalı" görüşüldü


Avrupa Birliği-Brezilya Zirvesi'nde eski CIA çalışanı Edward Snowden'ın ifşa ettiği "dinleme skandalı" görüşüldü.
Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, ortak basın toplantısında, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in telefonunun dinlenmesiyle ilgili endişesini paylaştığını belirterek, "Özel hayatın gizliliğine, insan haklarına ve ülkelerin egemenliğine saygı göstermeliyiz" ifadesini kullandı.
"AB ile aynı endişeleri paylaşıyoruz ve benzer pozisyonlara sahibiz" diyen Roussef, AB ile Brezilya'yı okyanus altından birbirine bağlayacak fiberoptik telefon ve elektronik haberleşme kablosunun döşenmesi konusunda anlaştıklarını belirtti.
Rousseff, "Vatandaşların ve iş dünyasının özel bilgilerinin gizliliğini, ağların tarafsızlığını garanti altına alan internet yönetişiminin geliştirilmesi gerektiği konusunda AB ile anlaştık" görüşünü dile getirerek, internetin ifade özgürlüğünün korunduğu ve yönetiminde paydaşların yer aldığı demokratik alan olması gerektiğini vurguladı.
Rousseff, ABD'nin email ve telefon trafiğini izlediğinin ortaya çıkması üzerine geçen yıl ekim ayında planladığı Washington ziyaretini iptal etmişti
Portekiz'in başkenti Lizbon'dan Brezilya'nın doğusundaki Fortaleza kentine ulaşacak kablonun 185 milyon dolara mal olması ve 18 ayda tamamlanması planlanıyor. Yüzde 35'i Brezilya kamu telekom şirketi Telebras ve yüzde 45'i İspanyol denizaltı kablo şirketi IslaLink'e ve kalanı uluslararası yatırımcılara ait olacak kabloyla AB ve Güney Amerika arasındaki internet trafiğinin ABD'nin kontrolünden çıkarılması hedefleniyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER