ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ekim 2013 Salı 12:56

AB bölgesel politikalar faslının açılması


Avrupa Birliği Genel İşler Konseyi'nden Türkiye'yle müzakerelerde 22 numaralı "bölgesel politika ve yapısal araçların koordinasyonu" başlığının açılmasına onay çıktı. Başlığın resmen açılması için 5 Kasım'da Brüksel'de Hükümetler Arası Konferans (HAK) düzenlenecek.
HAK'ta Türkiye'yi AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın temsil etmeleri öngörülüyor. Normal şartlarda 25 Haziran'da açılması gereken ancak Almanya'nın engellemesi nedeniyle açılışı İlerleme Raporu sonrasına bırakılan "bölgesel politika ve yapısal araçların koordinasyonu" başlığı, teknik açıdan olduğu kadar sembolik açıdan da önem taşıyor.
Bazı AB ülkelerinden kaynaklanan siyasi engellemeler nedeniyle müzakere sürecinde 3 yıldır başlık açamayan Türkiye, 22 numaralı başlığın açılmasıyla yeni bir ivme yakalanmasını umuyor.
Gerek AB Komisyonu gerekse Avrupa Parlamentosu'nun önde gelen bazı üyeleri, 23 numaralı "Yargı ve Temel Haklar" başlığı ile 24 numaralı "Adalet, Özgürlük ve Güvenlik" başlığının açılması çağrısını yoğun şekilde gündemde tutuyor. Bu çağrılara AB içinde "Türkiye dostu" olarak adlandırılan ülkeler kadar Almanya, Avusturya ve Hollanda gibi üyelik sürecinde sorun çıkarma potansiyeli yüksek olan ve zaman zaman bu potansiyeli kullanan ülkelerden de destek gelmeye başladı.
AB'yle üyelik müzakerelerine 3 Ekim 2005'te başlayan Türkiye, 5 Kasım'da düzenlenecek HAK'la açtığı başlık sayısını 14'e yükseltecek.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER