ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 22:34

AB bakanlarının Roma zirvesi


İtalya'nın başkenti Roma'da yapılan Avrupa Birliği'nin (AB) resmi para birimi avroyu kullanan dört büyük ülkesinin maliye ve çalışma bakanlarının zirvesinden, ekonomik büyüme ve genç nüfusun işsizliğiyle mücadele konusunda kuvvetli bir sinyalin çıktığı belirtildi.

İtalyan basınının başbakanlık kaynaklarına dayandırdığı haberlerde, Başbakan Enrico Letta'nın konuk bakanlara, birlikte hareket etmenin önemine vurgu yaptığı ve "Çok fazla zamanımız yok. Özellikle genç işsizler hususunda bir an önce harekete geçmemiz lazım" dediği ifade edildi. Letta'nın, hükümetinin ay sonunda yapılacak AB Konseyi'nden önce ülke ekonomisini canlandıracak yeni bir paket sunacağını söylediği de bildirildi.

Toplantı sonrasında düzenlenen basın toplantısında konuşan İtalya Maliye Bakanı Fabrizio Saccomani, zirveyi, "Ekonomik büyüme ve genç işsizliğine ayrı önem verme konusunda kuvvetli bir işaret çıktı" sözleriyle değerlendirdi. Saccomani, tüm bakanların piyasaların yeniden canlandırılması konusunda adım atılmasında da mutabık kaldığını, piyasalardaki bölünmelere karşı bankalar birliği projesinin önemine değindiklerini aktardı.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaueble da, ekonomide istikrar kuralları ve büyüme konusunda herkesin hemfikir olduğunu, mali ve bankacılık birliği açısından bir an önce sona gelmeleri gerektiğini dile getirdi.

Fransa Maliye Bakanı Pierre Moscovici de ülkelerin her birinin parametrelerinin ve buna göre ihtiyaçlarının farklılığına işaret ederken, ülkesinin aldığı önlemlerin diğer ülkelere ilham verebileceğini kaydetti.

İtalya Başbakanı Enrico Letta'nın verdiği çalışma kahvaltısıyla başlayan zirveye, Fransa Çalışma-İş ve Sosyal Diyalog Bakanı Michel Sapin, Maliye Bakanı Pierre Moscovici, Almanya Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Ursula Von der Leyen, Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ve İspanya Maliye Bakanı Luis de Guindos Jurado ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Maria Fatima Baez Garcia katıldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER