ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Şubat 2014 Cumartesi 09:07

AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, Alanya'da:


AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Alanya'da fakültelerin sayısı artınca yeni bir üniversite kurma aşamasına gelineceğini belirterek, hedeflerinden birinin Alanya'da bir devlet üniversitesinin bulunması olduğunu söyledi.
Çavuşoğlu, AK Parti Alanya İlçe Teşkilatı'nda partiye yeni katılan üyelere rozet taktı.

İlçe teşkilatında partililerle basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından, Alanya Hamdullah Emin Paşa (HEP) Üniversitesini ziyaret eden Çavuşoğlu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Antalya ve Alanya'yı eğitim merkezine dönüştürmek istediklerini söyledi. İlçeyi kendi çocukları ve yurt dışından gelecek öğrencilerin yaşayabileceği üniversiteler, yüksekokullar ve liseler merkezi haline getireceklerini dile getiren Çavuşoğlu, "Bu yıl Alanya'ya 30 milyon TL'lik bir yatırım yapıyoruz. Yeni okullar, salonlar yapılacak" dedi.
İlk defa bir ilçeye Anadolu lisesi yaptırdıklarını hatırlatan Çavuşoğlu, Alanya HEP Üniversitesinin de eğitimin öncüsü olacağını dile getirdi. Şu anda Alanya'da bulunan fakülteler sayesinde apart otellerin kıştan yaza kadar dolu olduğunu ve bu öğrenciler sayesinde kentte canlılık yaşandığını ifade eden Çavuşoğlu, "Alanya'da fakültelerin sayısı artınca yeni bir üniversite kurma aşamasına geleceğiz. Hedeflerimizden biri ileride Alanya'nın bir üniversitesinin olması. Türkiye'de her ilde bir üniversite var. İnşallah Alanya'da da kurarız" diye konuştu.

Antalya'nın sağlık turizminin merkezi olmasını istediklerine değinen Çavuşoğlu, hastaneler başta olmak üzere birçok dalda sağlık merkezleri kurulduğunu anlattı. Buralarda Avrupa ülkelerine göre ucuz ama kaliteli sağlık hizmetlerinin sunulacağını dile getiren Çavuşoğlu, "Ülkemizin gelirini artırmak istiyoruz. Bunları başardığımızda Antalya'da 12 ay turizm, öğrenci, insan ve canlılık olacaktır. Tarım ticari gibi tüm sektörlerde bölgenin kalkınması sağlanacaktır" ifadesini kullandı.
Antalya ve Alanya'nın spor turizminin merkezi olması için de çalıştıklarını aktaran Çavuşoğlu, sadece futbolla yetinmediklerini, golf sahalarıyla tüm Antalya ve Alanya bölgesine yatırım götürdüklerini ifade etti. Bölgeye daha fazla spor tesisi yapılması gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:
"Antalya'ya devletimiz 33 bin kişilik stat yapıyor. Alanya'daki stat UEFA kriterlerinde. Alanya'mıza ve bölgemize veledrom kazandırmak için çalışıyoruz. Hem uluslararası turnuvalar olsun hem de kış aylarında da nasıl futbol takımları geliyorsa bisiklet takımlarının da gelmesini sağlayacağız. Ayrıca hedefimiz bir tenis kortunun yani merkez kortun yapılması. Master denilen tenis turnuvalarının Antalya'da yapılmasını arzu ediyoruz. Antalya'da birkaç yıl önce belli olan etkinlikleri kurumsallaştırmak istiyoruz. Bunlardan biri de tenis turnuvasıdır. Bugün, Antalya'nın neden bir maratonu yok? Birçok önemli şehrin maratonu var. Buna benzer etkinlikler bölgeye gelecek ve bir iki yıl önceden nasıl olacağı belli olacak. Kısacası önceden yer ayrıltılan etkinlikler bölgeye kazandırılacak"
Çavuşoğlu, daha sonra Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'nda sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin de hazır bulunduğu toplantıya katıldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER