ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 10:45

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, Washington'da


AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "AB insanlığın en önemli barış projesi, Türkiye AB'ye katıldığında bu, kıtasal bir proje değil, küresel bir barış projesi olacak. Çünkü Türkiye'nin AB süreci sadece 70 milyon Türk değil, 1,5 milyar Müslüman tarafından değil, Batı tarafından görmezden gelindiğini hisseden 3 milyar insan tarafından izleniyor" dedi.
     Bağış, ABD'nin başkenti Washington'da Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı'nın (SETA) Washington DC ofisi ve German Marshall Fund'un (GMF) düzenlediği panelde, Türkiye'nin AB sürecine değindi.
     ABD'nin Türkiye'nin AB üyeliğine yönelik desteğinden dolayı memnuniyetini dile getiren Bağış, AB ile 3 yıldır hiçbir faslın açılmadığına dikkati çekti. Bağış, bölgesel politikalara yönelik faslın Haziran ayında açılmasıyla nihayet Türkiye ile AB arasında daha sağlıklı ilişkilerin başlayabileceğine yönelik ümidini dile getirdi.
     Bağış, Türkiye'nin uzun süredir AB üyeliği için beklemesinin bu konuda ne kadar sabırlı ve kararlı olduğunu gösterdiğini ama artık Türk halkının sabrını kaybetmek üzere olduğunu ifade ederek, "Dolayısıyla AB üyesi dostlarımızı doğru olanı yapması için zorlamalıyız. Sonunda her zaman sağduyu kazanır, umarım bu kez de çok geç olmadan sağduyu ortaya çıkar" dedi.
     Türkiye'nin AB üyeliğinin hem Türkiye hem AB için "kazan-kazan" olacağını belirten Bağış, Türkiye'nin bugün Avrupa'daki en hızlı büyüyen ekonomi olduğunu, genç nüfusun büyüklüğünü, Avrupa'nın ihtiyaç duyduğu enerjinin yüzde 75'inin Türkiye'den geçerek gittiğini hatırlatarak, AB'nin Türkiye'ye ihtiyacını hatırlattı.
    
     -"Türkiye ile kıtasal değil, küresel barış projesi olacak"-
    
     Bağış, AB'nin insanlığın en önemli barış projesi olduğunu belirterek, "Bundan da önemlisi Türkiye, insanlık tarihinin en önemli barış projesinin kıtasal olmaktan küresele dönüşmesine yardım edecektir. Türkiye AB'ye katıldığında bu kıtasal bir proje değil, küresel bir barış projesi olacak. Çünkü Türkiye'nin AB süreci sadece 70 milyon Türk değil, 1,5 milyar Müslüman tarafından değil, Batı tarafından görmezden gelindiğini hisseden 3 milyar insan tarafından izleniyor" dedi.
     Bağış, örneğin Çin ve Hindistan'da Türkiye'nin AB üyeliğini inceleyen doktora tezlerindeki artışa dikkati çekti.
     AB üyeliğinde asıl olarak sürece önem verdiklerini belirten Bağış, bunun Türkiye'nin yüksek standartlara ulaşmasında önemli bir araç olduğunu ifade etti. Bağış, ondan sonra AB üyesi olup olmamanın ikinci mesele olacağını dile getirerek, Norveç örneğini gösterdi.
    
     -"AB dediğimi yap, yaptığımı yapma diyor"-
    
     AB'nin, üyelerine "dediğimi yap, yaptığımı yapma" politikası yürüttüğünü anlatan Bağış, "Siz üye olana kadar her şeyinizi sorguluyorlar. Üye olduktan sonra da ne yaparsanız yapın. Bu yanlış ama gerçek. Umarım biz üye olursak bunu iyi yönde değiştireceğiz. AB'ye sadece doğru şeyleri söylemesi değil, doğru olanı yapması noktasında da yardım edeceğiz" dedi.
    
     -Gümrük Birliği-
    
     Bağış, bir soru üzerine, AB ile Gümrük Birliği anlaşmasının değişmesini, bu bağlamda Türkiye'nin AB'nin imzaladığı her ticaret anlaşmanın otomatik olarak bir parçası olmasını ve bu anlaşmaların müzakerelerinde bulunmayı istediklerini kaydetti.
     Bağış, "Türk halkının Gümrük Birliği'ni sorguladığı bir noktaya gelmek istemiyoruz. Eğer ekonomik olarak Gümrük Birliği'nde kalmak bir anlam ifade etmezse, Türkiye emirlik ve padişahlık değil, Türkiye güçlü bir demokrasi ve kamuoyunun görüşü bizim için çok önemli. Dolayısıyla, başka seçeneklere bakmak zorunda kalırız" dedi.
     AB ile Gümrük Birliği anlaşması olması, ticaretin yüzde 40'ının AB ile yapılması ve Türkiye'ye gelen turistlerin yüzde 60'ından fazlasının Avrupa'dan gelmesi nedeniyle, AB'nin her başka bir ülkeyle ekonomik anlaşmasının doğrudan Türkiye'yi etkilediğini belirten Bağış, bu nedenle ABD ile AB arasındaki Transatlantik İşbirliği Anlaşması'nı yakından takip ettiklerini de sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER