ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Nisan 2013 Cumartesi 07:10

AB Bakanı ve Başmüzakareci Bağış Washington'da


 AB Bakanı ve Başmüzakareci Egemen Bağış, ABD ve AB arasındaki Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) süreciyle ilgili olarak, "Türkiye'nin hiçbir şekilde bu müzakere sürecinde açıkta kalmaması, zarar görmemesi için iki taraf da hassasiyet göstereceğini söylüyor. Süreci yakından takip edeceğiz. Söylemlere ve sözlere değil, eylemlere bakacağız" dedi.
     ABD'nin başkenti Washington'daki temaslarının ardından Türk gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bağış, ABD ve AB'nin bile daha TTIP müzakerelerine başlamadığını ve sürecin 18 ile 24 ay sürmesinin beklendiğini söyledi.
     Bağış, "O süreç içinde hem AB tarafı hem ABD tarafı, müzakerelerin gidişatıyla ilgili olarak Türkiye'yi bilgilendirme konusunda son derece yapıcı tutum içerisinde olacaklarını beyan ettiler. Biz de bu sürece bakacağız, bu işler beyanla olmaz, eylemle olur, gerçekten süreçte Türkiye ne kadar bilgilendiriliyor ona bakacağız. Ümit ediyoruz ki Türkiye'nin Gümrük Birliği üyeliğini tartışmaya açacak bir girişim söz konusu olmaz" diye konuştu.
    
     -"Onlar da büyük bir heyecan içerisinde"-
    
     Türkiye için ABD'nin önemli ticari ortak olduğunu belirten Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Sayın Başbakanımızın gezisinin amaçlarından birisi de ABD ile olan siyasi diplomatik ve askeri ilişkilerimizin ekonomi ilişkilerimizle aynı seviyede olabilmesi için iş dünyalarımız arasındaki ilişkileri güçlendirmek. Bu yüzden Sayın Başbakanımız Türkiye'nin önde gelen 50-60 işadamını da beraberinde getirecek. Ekonomi Bakanımız Zafer Çağlayan bunun koordinasyonuyla ilgili olarak görevlendirilmiştir. Zafer Bey ve arkadaşları şu anda iş dünyamızın kendi muadilleriyle gerekli temasları kurabilmesi için çok hummalı bir çalışma içerisindeler."
     Temaslarında, ABD Ticaret Bakan Vekili Rebecca Blank ile de bu konuları kapsamlı şekilde görüştüğünü dile getiren Bağış, "Onlar da büyük bir heyecan içerisinde. Ekonomi Bakanlığımızla işbirliği halinde bu süreci önemsiyorlar. Ümit ederiz ki ekonomik ilişkilerimiz artarken, bu ilişkileri baltalayacak bir AB-ABD ilişkisi bizi sıkıntıya sokmaz" ifadesini kullandı.
    
     -Serbest ticaret anlaşması-
    
     Bağış, TTIP'ın ardından Türkiye ile ABD arasında serbest ticaret anlaşması yapılması ihtimaline yönelik soru üzerine, "Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik ilişkilerin en az siyasi diplomatik ve askeri ilişkiler seviyesine çıkarılması için bir dönüm noktası olacak. Buna iki taraf da çok büyük önem atfediyor. Artık 60 yıllık müttefikimizle NATO'daki en önemli ortağımızla olan ticari ilişkilerimiz de askeri ilişkilerimizin, siyasi ilişkilerimizin seviyesine yükselecek inşallah" dedi.
     Bağış, "İki ülke arasında serbest ticaret anlaşması eğilimi var mı" yönündeki soruyu da şöyle yanıtladı:
     "Eğilim iki tarafta da var. Bu konuda hem ABD'den hem AB'den çok net sinyaller alıyoruz. Türkiye'nin hiçbir şekilde bu müzakere sürecinde açıkta kalmaması, zarar görmemesi için iki taraf da hassasiyet göstereceklerini söylüyorlar. Tabii ki bu süreç 18 ile 24 ay arasında bir zaman alacak, o zaman içerisindeki süreci biz de yakından takip edeceğiz. Söylemlere ve sözlere değil eylemlere bakacağız. Ona göre biz de kendi hassasiyetlerimizi, önceliklerimizi belirleyeceğiz."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER