ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 15:01

AB Bakanı Bağış Paris'te


 Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "26 Haziran'da Türkiye, 3 yıl aradan sonra yeni bir fasıl açacak. Bölgesel politikalar faslı" diye konuştu.
EXPO 2020 aday kentleri sunumu kapsamında Paris'e gelen Bakan Bağış, Fransa'nın AB İşlerinden Sorumlu Delege Bakanı Thierry Repentin ile çalışma kahvaltısında bir araya geldi.
Görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bağış, Fransa'nın yeni AB Bakanı Repentin ile kapsamlı bir görüşme yaptıklarını söyledi.
Türkiye'nin AB müzakere sürecini, açılması beklenen bölgesel politikalar faslını, Fransa'nın engelini kaldırılması talep edilen mali politikalar faslını görüştüklerini anlatan Bağış, aday ülkelerin açmakla yükümlü olduğu 23. ve 24. fasılların da gündeme geldiğini anlattı. Bakan Bağış, "26 Haziran'da faslın açılması için Kalkınma Bakanımız Cevdet Yılmaz ile Brüksel'de olacağız. 26 Haziran'da Türkiye 3 yıl aradan sonra bir fasıl açacak. Bölgesel politikalar faslı" diye konuştu.
-Gezi Parkı eylemleri
İkili görüşmede "Gezi Parkı" eylemlerinin gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine Bağış, konunun konuşulduğunu belirterek, "Türkiye demokratik, laik, sosyal, hukuk devletidir. Her demokratik ülkede bazı eylemler olur" karşılığını verdi. Bakan Bağış, güvenlik görevlilerinin görevlerini yaparken bazen görev sınırlarını aşmış olabileceğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:
"Bazen biber gazı ve tazyikli su kullanımında belki abartıya da kaçabilirler. O tür durumlarda da bütün ülkelerde olduğu gibi gerekli tahkikatlar başlatılır. Şu an Türkiye'de olanlar, Paris'te, Berlin'de, Brüksel'de olanlardan çok farklı değildir. Her AB üyesi ülkede olduğu gibi bizde de sivil toplum dinamiklerinin kendi hissiyatlarını ortaya koydukları eylemler olabilir. Bu eylemlerin sınırları kanunları aşarsa güvenlik güçleri de kendi mesuliyetlerini yerine getirirler. Türkiye'de olan çok demokratik bir sürecin tezahürüdür."
- Dünya medyasının Taksim'e ilgisi
Dünya medyasının Taksim'e yoğun ilgisinin hatırlatılması üzerine Bağış, "Bunu zannediyorum tüm halkımız yorumluyor. Zaten milletimiz neyin ne olduğunun farkında, birileri Türkiye'nin yükselmesinden, zenginleşmesinden, şeffaflaşmasından, kalkınmasından rahatsız oldu. 'Bu Türkler biraz fazla oluyor' demeye başladılar" diye konuştu.
Bakan Bağış, Türkiye'nin IMF'ye olan borcunu kapattığını, terörle mücadele kapsamında farklı bir boyuta geldiğini ve Türkiye'nin ekonomisinin gelişmeye başladığının altını çizerek, şunları kaydetti:
"Sadece üçüncü havaalanı ve yeni nükleer santral projelerinin toplam bedeli, Türkiye'nin 1985'teki gayrisafi milli hasılasının toplamından daha fazla. Türkiye ilk defa devletin borçlanırken, yüzde 4,7 gibi düşük bir faiz oranıyla borçlandığına şahit oldu. İlk defa işsizlik rakamları 8,8'e düştü. Türkiye, her açıdan yükseliş sağlarken, birileri bu yükselişi durdurmak istediler. Ama biz bu provokatörlerin ekmeğine yağ sürmeyeceğiz. Büyüyen Türkiye'yi küçültmeye kimsenin gücü yetmez, kimsenin de haddi değildir."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER