ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 13:10

AB Adalet Divanı’ndan Türkleri üzen vize kararı


Avrupa Birliği Adalet Divanı (ABAD), Türk vatandaşları için ‘vize muafiyeti’ anlamına gelecek Demirkan davasını karara bağladı. Beklentiler doğrultusunda karar aleyhte çıkarken, Yurtdışı Türkleri ve Akraba Toplulukları Başkanı verilen kararı ‘‘Bu bir son değildir. Takipçisi olacağız.’’ şeklinde değerlendirdi.

    Türk vatandaşların hizmet alımı için AB ülkelerine vizesiz seyahatin yolunu açacak Leyla Ecem Demirkan davasında olumsuz yönde karar çıktı. Lüksemburg’daki AB Adalet Divanı böylece nisan ayında başsavcının olumsuz görüş bildirmesinin ardından benzer yönde davayı karara bağlamış oldu. Türkiye, vize muafiyeti konusunda ortaya konan siyasi engelleri aşılmaya çalışılırken, Demirkan davası üzerinden hukuki süreç ayrı bir önem arz ediyordu. 8 yıldır üyelik müzakereleri devam eden Türkiye, Avrupa Birliği tarafından benzer statüde ülkeler arasında vize uygulanan tek ülke konumunda bulunuyor. Bugün karara bağlanan Demirkan davası olumlu neticelenmiş olsaydı emsal teşkil edecek ve Türk vatandaşların AB ülkelerine hizmet alımı konusunda vizesiz seyahat edebilmenin kapısı açılmış olacaktı.

    Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Vizesiz Avrupa Araştırma Grubu Başkanı Prof. Dr. Harun Gümrükçü ile birlikte Yurtdışı Türkleri ve Akraba Toplulukları Başkanı Kemal Yurtnaç’ın başkanlığında Çalışma Bakanlığı, AB Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı’ndan yetkililer kararı değerlendirme toplantısı düzenledi. Kemal Yurtnaç konuyla ilgili yaptığı açıklamada ‘"Maalesef ABAD bu konuda olumsuz bir karar verdi. Bu bir son değildir. Bu davanın olumsuz sonuçlanması bir son değildir. Önemli olan bunun takibini yapmaktır." şeklinde konuştu.

    Türkiye’de toplumu yönlendiren devlet kurumlarından tutun sivil toplum kuruluşlarına kadar bu konudaki idareyi net bir şekilde belirtilmediği zaman, karşı tarafın idaresinin belirlenmesinde etkili olunamadığını ifade eden Yurtnaç, "Bu maksatla Türkiye’deki toplumun bütün kesimleri daha hareketli olması gerekiyor. Zaten bu toplantının maksadı da farkındalık oluşturmak." dedi.

    "HİZMET SUNANLARA VİZE YOK, ALANLARA VAR"

    Prof. Dr. Harun Gümrükçü ise mahkemenin ‘sorunlu bir karar’ verdiğini ifade ederek ‘‘Bu karar Almanya’nın suni olarak yarattığı bir karardır. Türkçede ‘hizmet alımı’ ve ‘hizmet sunumu’ ayrımı var, Almancada böyle bir ayrım yok.’’ şeklinde konuştu. Gümrükçü, ABAD’ın son kararıyla AB ülkelerine hizmet sunumu için gitmek isteyen Türk vatandaşlarından vize istenmezken, hizmet alımında bulunacak turistik seyahatler için dahi olsa vize talep edileceğini anlattı.

    "VİZE KONUSUNDAKİ KARARLAR SİYASİ"

    Şuana kadar ABAD’ın vize mevzuunda 56 karara imza atarken bunların 54’ünün Türk vatandaşları lehinde olduğu ancak ülke yönetimlerin bu kararları hayata geçirmekte çekinceli davrandıkları kaydedildi. Konunun sadece hukuki olmadığı, siyasi değerlendirmelerin de alınan kararlarda etkili olduğu ifade edildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER