ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Aralık 2013 Pazartesi 15:36

AA'nın 'Foto Muhabirliği Eğitim Programı' başladı


Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, Anadolu Ajansı Foto Muhabirliği Eğitim Programı konusunda Türkiye'de ilk defa böyle bir eğitim verileceğini belirterek, ''İnşallah 4-5 sene sonra Türkiye'deki medya sektörüne çok nitelikli, kaliteli, yetişmiş, donanımlı gençler kazandırmış olacağız'' dedi.
Anadolu Ajansı Haber Akademisinin yeni nesil foto muhabiri yetiştirmek ve insan kaynağını sağlamak amacıyla gerçekleştirdiği ''Foto Muhabirliği Eğitim Programı'', Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Öztürk'ün açılış dersiyle başladı.
Öztürk, yaptığı konuşmada program için foto muhabiri adayı seçiminde zor bir süreç geçirdiklerini, başvuruda bulunan bin kişiden 40 kişinin programa katılmaya hak kazandığını söyledi.
Anadolu Ajansı'nın üç dönemdir farklı konularda Haber Akademisi'nde eğitim çalışmaları düzenlediğini hatırlatan Öztürk, ''Ama fotoğraf alanında böyle bir eğitimi ilk defa yapıyoruz. Foto muhabirliği konusunda Türkiye'de ilk defa böyle bir eğitim veriliyor'' diye konuştu.
Kendilerinin, bu çalışmalarla iyi şeyler yaptıklarını her geçen gün daha iyi anladıklarını belirten Öztürk, ''İnşallah 4-5 sene sonra Türkiye'deki medya sektörüne çok nitelikli, kaliteli, yetişmiş, donanımlı gençler kazandırmış olacağız'' dedi.
Foto muhabiri konusuna çok önem verdiklerini ifade eden Öztürk, Anadolu Ajansı'nın 2 yıldır, 100. Yıl Vizyonu adı altında bir uluslararasılaşma projesi yürüttüklerini, hedeflerinin dünyada ilk 5 ajans arasına girmek olduğunu belirtti. Öztürk, şöyle devam etti:
''Bu 5 hedef, sizlerle gerçekleştirilecek bir hedef. Dolayısıyla sizlerin yetiştirilmesi için bu akademi kuruldu. Türkiye'de, dünyada ilk 5'e girebilecek bir insan kaynağı yok maalesef. Mesela yabancı dilde haber yazabilen gazeteci sayısı Türkiye'de çok sınırlı. Şimdi 2014'te Fransızca'ya başlıyoruz. Fransızca haber yazabilen gazeteci belki parmakla sayılabilir. Arapça haber yazabilen gazeteci Türkiye'de yok. Onların hepsini işte bu akademide yetiştiriyoruz. Foto muhabirliği konusunda da bizim üzerinde durduğumuz konu, gençlerden özellikle bizim standardımızda bir ekip yetiştirebilmek.''
-''Anadolu Ajansı standart belirliyor''
Türkiye'de Anadolu Ajansı'nın editörlerinin, usta foto muhabirlerinin, muhabirlerinin bir standart belirlediğini ifade eden Öztürk, o standardı sağlayabilecek insan kaynaklarını yetiştirmenin önemine dikkat çekti.
Foto muhabirlerinin büyük bir kısmını yurt dışına gönderdiklerini anımsatan Öztürk, ''Birçok ülkeye yerleşik olarak usta foto muhabirlerimizi gönderiyoruz ki fotoğrafta gücümüz artsın'' dedi.
Anadolu Ajansı'nın foto muhabirlerine Türkiye'de hiç olmayan bir şey sunduğunu belirten Öztürk, şunları kaydetti:
''Türkiye'de en iyi foto muhabiri de olsa, bir gazetede, bir televizyonda, bir radyoda onun bir haberinin, bir fotoğrafının uluslararası gazetede yayımlanma oranı sıfırdı ama sizin çok yüksek. Yani bizim Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki bir foto muhabirimizin patlama anında çektiği fotoğraf, patlamanın olduğu günden bugüne bütün dünya medyasında etkin bir şekilde dolaşıyor. Bu bizim Reyhanlı ilçesinde çalışan bir foto muhabirimiz. Bu kadar geniş bir fırsat var önünüzde. Böyle bir fırsat, böyle bir imkan var önünüzde. Dolayısıyla siz böyle bir imkanla şimdi bir yolculuğa başlıyorsunuz.''
-''Sadece Türk medyasını düşünme dönemi kapandı''
Foto muhabirleri adaylarının kafasında canlandırması gereken en önemli şeyin fotoğrafın tamamını görmek olduğunu vurgulayan Öztürk, ''Benim kastettiğim şey fotoğrafın tamamı, Anadolu Ajansı'nın global networku ve global bakış açısı. Siz bir New York'ta diğer ucu Pekin'de etkin bir habercilik yapan, uluslararası bir haber ajansında çalışıyorsunuz. Hiç kafanızdan çıkarmamanız gereken şey bu. Benim çektiğim fotoğraf New York'ta nasıl algılanır, Pekin'de nasıl algılanır, Washington'da nasıl algılanır bunu da düşüneceksiniz. Artık Türk medyasını düşünerek hesap yapmak dönemi kapandı Anadolu Ajansı'nda'' diye konuştu.
Bir foto muhabirinin fotoğraf çekerken, bu fotoğrafın Türkiye medyası için çok klasik, sıradan olabileceğini ama dünya medyasına bu fotoğrafın daha ilginç gelebileceğini anlatan Öztürk, yeni nesil foto muhabirlerinin fotoğrafın yanı sıra haber metni ve görüntüyü de bir bütün olarak düşünerek hareket etmeleri gerektiğinin altını çizdi. Foto muhabirlerinin genel kültür konusuna da önem vermesi gerektiğini vurgulayan Öztürk, bir kriz, baskı altında, yüksek hızda hareket etme kapasitesine sahip olmaları gerektiğini söyledi.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER