ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Şubat 2014 Çarşamba 11:45

AA'nın Cumhuriyetle yaşıt Fransızca yayınında hedef Afrika


Anadolu Ajansı, Cumhuriyetin ilanından önce başladığı Fransızca yayınını, 6 Nisan 2014'ten itibaren Afrika'yı da kapsamına alarak tekrar hayata geçirecek. Türkiye'nin haklı mücadelesini dünyaya duyurmak için 1923'te başlattığı Fransızca yayını, 100. Yıl Vizyonu doğrultusunda yeniden hayata geçirmeye hazırlanan AA, yeni dönemde 7. yayın diliyle Afrika'daki mağdur ve mazlum kesimlerin sesi olmayı hedefliyor.
Fransızca yayını, 1923'ten 1981'in haziran ayına kadar kesintisiz sürdüren AA, verdiği aranın ardından yayına 2002'de tekrar başladı ancak bu yayın da 30 Haziran 2009'a kadar sürdürüldü. Söz konusu dönemlerde Anadolu Ajansı, Cumhuriyetin ilanından 2. Dünya Savaşı'na, Versailles Sarayı'ndaki hırsızlık olayından insanın ilk kez aya çıkışı ve Berlin Duvarı'nın inşasına kadar geniş konu yelpazesinde haberler üretirken, Fransa ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilere de ışık tuttu.
Dünyanın en etkili 5 haber ajansından biri olma hedefi doğrultusunda son dönemde yürütülen çalışmalar kapsamında 94. kuruluş yıl dönümü 6 Nisan'da Fransızca yayına başlayacak olan AA, Afrika'nın sesini daha etkin bir biçimde dünyaya duyuracak.
Tunus merkezli olmak üzere Cezayir, Fas, Mısır, Senegal, Nijerya, Fransa ve Belçika gibi Fransızca konuşulan ülkelere yayın yapmayı öngören AA, söz konusu bölgelerde meydana gelen önemli gelişmeleri de aynı anda Türkçe, Arapça, İngilizce, Rusça, Kürtçe ve Boşnakça olarak dünya medyasına ulaştıracak. AA, Fransızca konuşulan Afrika ülkelerindeki gelişmeleri, politika, ekonomi, spor, turizm, yaşam, kültür-sanat başlıkları altında fotoğraflı ve görüntülü olarak dünyaya servis edecek.
- AA'nın zengin Fransızca arşivi
100. Yıl Vizyonu kapsamında global ajans olma yolunda atılımlarını sürdüren AA'nın Fransızca yayını, aslında Cumhuriyet ile yaşıt. Geniş bir Fransızca haber arşivine sahip AA, ilk haberini 15 Ağustos 1923'te yayınladı. AA'nın Fransızca haberleri, İstanbul Bölge Müdürü'nün "Sizi Türkiye'nin haberleri hakkında bilgilendirmek istiyoruz ve ülkemizdeki gerçekleri bilmeniz gerektiği düşüncesiyle bugünden itibaren size Genel Merkezi Ankara'da olan Anadolu Ajansı'nın telgraf bültenlerinin Fransızca metinlerini iletmeye karar verdik" mesajıyla başladı.
- Cumhuriyetin ilanı duyuruldu
AA'nın abonelerine Fransızca olarak ulaştırdığı en önemli haber 30 Ekim 1923 tarihli bülteninde yer alan Cumhuriyet'in ilanı oldu. TBMM'de Cumhuriyetin ilanına ilişkin alınan karar, "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Ulusal işlerin fiili idarenin yönetim şekli halka dayanmaktadır. Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir" şeklinde Fransızca olarak tüm dünyaya duyuruldu.
Söz konusu dönemde ağırlıklı olarak Ankara'dan Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki (TBMM) konuşmalara ve alınan kararlara, çıkarılan kanunlara yer verilen Fransızca haberlerde dünyanın dört bir yanından gelişmelere de yer verildi.
Aboneler, dönemin güncel, siyasi, ekonomik haberlerinin yanı sıra yurt dışındaki her türlü gelişmeden haberdar edilirken, Fransızca bültenlere yansıyan bazı ilginç haberler ise şöyle:
- 23 Ekim 1923: - "Paris- Versailles'da hırsızlık. Versailles Sarayı'nda bu gece, her biri, bir milyon değerinde iki duvar halısı çalındı."
"Berlin'de gıda sorunu yaşanıyor. Bugün ekmek fırınları yağmalandı. Baden hükümeti, gıda sorunu aşmak amacıyla Hazine bonosunu piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Hükümet, durumu görüşmek için çarşamba günü toplanacak. Milletvekili Kanitz Gıda Bakanlığına atandı."
"Viyana'da seçimlerin ilk sonuçları, katılımın yüzde 90 olduğunu gösteriyor."
"31 Ekim 1923: İspanya'da deprem. Madrid'de meydana gelen depremde, Viktorya-Logiano yolunda derin çatlaklar oluştu."
İkinci Dünya Savaşı'nın başlangıcı ve bitişi, Kore ve Vietnam savaşları gibi dünya tarihinin önemli olayları ile Türkiye'de yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmeler, AA'nın Fransızca bültenleriyle abonelere ulaştırıldı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER