ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 22:12

AA'da 3. dönem savaş muhabirliği eğitimi


Anadolu Ajansı ile Polis Akademisi Başkanlığının ortaklaşa düzenlediği 3. dönem ''Savaş Muhabirliği Sertifika Programı'' yarın sona eriyor.

Savaş, afet ve olağanüstü hallerde görev yapacak operasyonel muhabirler yetiştirmek amacıyla gerçekleştirilen programda, AA'nın 14'ü Arap ülkelerindeki personelinden olmak üzere 22 personeli katılıyor.

TSK ve Polis Akademisi'nin uzman eğitmenleri nezaretinde riskli bölgelerde görev yapan gazetecilerin katılımıyla gerçekleştirilen eğitim programında şu dersler bulunuyor:

"Savaş, haber, fotoğraf ve görsel haber örnekleri, savaş foto muhabirliği, savaş muhabirliği, savaş kameramanlığı, beden dili, olağanüstü durumlarda medya yönetimi, terör ve şiddet olaylarında yayın ilkeleri, ilk yardım (kalp masajı, kırıklar, sedyeyle taşıma), yaralanmalar, yanıklar, yakın savunma, terör ve terörizm, sığınmacılar mülteci kampları, teknoloji ve bilgi iletim güvenliği, toplumsal olaylar, suda hayatta kalma imkanları, patlayıcılar, mayın ve bubi tuzaklarıyla tehlikeli alanlar, silah balistik, adam kaçırma, rehin alma, kişisel güvenlik teorik/alan (kurşun geçirmez ekipman, gaz maskesi kullanımı), araç güvenliği (ileri sürüş teknikleri), ikna stratejileri ve algı, savaş teorisi/terminolojisi, savaş hukuku, kimyasal, biyolojik, radyasyon ve nükleer saldırıları, hava ve deniz operasyonları, rota belirleme ve harita okuma, propaganda stratejileri, doğal afetler (deprem simülasyonu), risk analizi ve genel görev prosedürü eğitimi."

Katılımcılar, patlayıcılar, mayın ve bubi tuzaklarının etki alanı ve tehlikeli alanlarda alınması gereken tedbirleri, cansız manken üzerinde gerçek mühimmat kullanılarak yapılan uygulamalı derslerde görme fırsatı buldu.

Kursiyerlere, ilk yardım (kalp masajı, kırıklar, sedyeyle taşıma), yaralanma ve yanma olaylarında acil yapılması gerekenler de anlatıldı.

Kursun ardından, eğitimlerde başarı gösterenlere yarın düzenlenecek törenle "başarı belgesi", diğer katılımcılara ise "katılım belgesi" verilecek.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER