ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Aralık 2012 Çarşamba 16:32

AA Yönetimi'nden Vali Ayvaz'a ziyaret


 Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu ve Genel Müdürü Başkanı Kemal Öztürk ve yönetim kurulu üyeleri, Mardin Valisi Turhan Ayvaz ve Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu'nu ziyaret etti.
    
Öztürk, AA Yönetim Kurulu üyeleri ve AA Diyarbakır Bölge Müdürü Behçet Güngör, Vali Ayvaz'ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü.
    
Burada, AA'nın 100. yıl vizyonu kapsamında 3 dilde yayına başladıklarını kaydeden Öztürk, bunlardan birinin Arapça olduğunu, Orta Doğu'daki bütün medyaya gazetelere, televizyonlara Arapça haber servisi yaptıklarını bildirdi.
    
''Dolaysıyla sizin buradaki bir haber Arap gazete ve televizyonlarında yayınlanma potansiyeli taşıyor'' diyen Öztürk, ''Arap kültürünün varlığı ve tarihi özelliği nedeniyle AA'da çıkacak bir haberin Arapçasını da yayınlayacağız. Bu haberler çıkacak. İnşallah böyle bir faydası olacak'' ifadelerini kullandı.
   
  Vali Ayvaz da AA'nın haber ve iletişim alanında ülkenin ana, diğer kanalların da ince damarı olduğunu anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
    
''Toplardamar atardamar gibi... AA en büyük memnuniyetimiz, tarafsız haber veriyor. Bazen medyadan sıkıntı duyduğumuz zamanlar oluyor. Bir muhabir ile telefonla biz konuştuğumuz zaman diğer ajansları kastediyorum. Görsel medya özellikle, 'Vali beyle konuştum' diye kendisi de yorumunu katarak tamamen aksi bir istikamette bir haber çıkarabiliyor. Bunun çok örnekleri oldu. Geçende mesela 30 yıllık bir yazı vardı dağda. Yazının görünümü baya kötüleşmişti. Biz üzerine ay yıldız yaparak daha da güzelleştirdik. Yazıyı silerken neredeyse bizi idam sehpasına oturttular. Adamlar sansasyon olsun diye çevirerek yazıyorlar. Basından tek istediğimiz haberlerin doğru verilmesidir. Bir yorum yapılacaksa bize sorularak, net bir bilgi alınarak, biz sadece bilgilendirelim. Yoksa basın özgür. Şöyle yazın, böyle yazın deme hakkımız yok. Sadece onları bilgilendirelim, daha sonra yazsınlar.''
    
     Ayanoğlu'na ziyaret

    
Öztürk ve beraberindekiler, daha sonra Belediye Başkanı Ayanoğlu'nu makamında ziyaret etti. Öztürk, Mardin'in tarihi evleri, yapıları, kültürü, yemekleri, dili Türkiye'nin göz bebeği olduğunu kaydetti.
    
''Bu açıdan burada bizim önemli bir haber potansiyelimiz var. Bu potansiyel, uluslararası haber olabilir'' diyen Öztürk, şöyle devam etti:
    
''Arapça yayın yapıyoruz. Burada da Arap dili kullanan epey bir kesim var. Ayrıca, Orta Doğu'nun da ilgilenebileceği bir yer burası. Orta Doğu'ya Arapça, Balkanlara Boşnakça, Kafkaslara Rusça yayın yapabiliyoruz ya da herkese İngilizce yayın yapabiliyoruz. Düşünün ki Orta Doğu'da Fas'dan Lübnan'a kadar olan bölgenin tamamındaki gazete ve televizyonlar sizinle ilgili bir haberi okuyabilecekler. Mardin'deki tarihi bir eserin hikayesini anlattığınızda o bütün Orta Doğu medyasına gidebilecek. Orta Doğu medyasında Mardin ile ilgili bir haber çıkmış olacak. Yani artık uluslararası bir ajansın ofisi var Mardin'de, böyle hesap edeceksiniz. Bizim arkadaşlarımızla kuracağınız ilişkide de bunu hesap ederek, haber yaptıracaksınız. Hepsini göremeyebiliriz ama siz belediye olarak buradaki bir etkinliğin uluslararası kısmını iyi planlarsanız medya sorununuz yok şu anda. Uluslararası medya sorunu kalmadı. Dolayısıyla turizm açısından önemli bir fırsat. Türkiye'nin tanıtımı için de önemli bir kapı Mardin. Bizim için yerelden uluslararası medya sektöre açılan AA'nın önem verdiği bir bölgede bulunuyorsunuz.''
    
     AA'yı seviyor ve önemsiyoruz
    
Ayanoğlu da Mardin Ofisi'nin hayırlı olmasını, güzel, sevindirici ve mutluluk verici haberler yapılmasını diledi. AA'yı sevdiklerini ve önemsediklerini, sürekli AA'dan güncel haberleri takip ettiklerini ve aldıklarını vurgulayan Ayanoğlu, bu konuda AA yönetimini tebrik etti.
    
Mardin'deki AA çalışanlarının da yaptıkları faaliyetlerde hep yanlarında olduğunu, bu konuda gerekli desteği verdiklerini aktaran Ayanoğlu, şu anda Mardin'in sürdürülebilir kalkınmayı yavaş yavaş yakalayan şehirlerden biri olduğunu dile getirdi.
    
İnsanların bölgenin güvenlik boyutuyla ilgilendiğini, Mardin'in tarihi, turistik, sosyal, kültürel yapısı ile ilgilenilmediğini belirten Ayanoğlu, Mardin'in bu yüzünü ortaya çıkardıklarını, AA çalışanlarının da yanlarında olduğunu vurguladı.
    
Mardin'de 2023 yılında yıllık 5 milyon turisti hedeflediklerini, 1952 yılından bu yana yapılmayan altyapı çalışmasını tamamladıklarını aktaran Ayanoğlu, Mardin'in büyükşehir olmasından da büyük keyif aldıklarını, bunun şehrin kalkınmasına büyük bir katkı sağlayacağına işaret etti.
    

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER