ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Aralık 2013 Cuma 12:35

AA Orta Afrika'da çatışma bölgesinde


Dünyanın ilk 5 haber ajansından biri olma hedefiyle 100. Yıl Vizyonu'nu şekillendiren ve olayların dünya kamuoyuna "aracısız" aktarılmasına öncülük etmeye başlayan Anadolu Ajansı (AA), uluslararası bir başarıya daha imza attı.
AA ekipleri, kanlı şiddet olayları ve çatışmaların ardından dünyaya kapılarını kapatan Orta Afrika Cumhuriyeti'ne (OAC) pazartesi günü iki ayrı kanaldan girmeyi başardı. Bölgedeki gelişmeleri "doğru ve doğrudan haber" anlayışıyla uluslararası kamuoyuna duyurmayı hedefleyen AA'nın Londra muhabiri Assed Baig ile Johannesburg muhabiri Hasan Isilow, zorlu bir yolculuğun ardından OAC'ye ulaşarak haber ve görüntü geçmeye başladı.
Karşıt görüşlü grupların ülkenin çeşitli bölgelerinde halen çatıştığı OAC'ye ilk ulaşan AA muhabiri Baig, Fransa'dan Etiyopya'ya sonrasında Kamerun'a geçti, ticari uçuşların yapılmadığı başkent Bangui'ye ise bir insani yardım ekibinin uçağına binerek ulaştı.
AA Johannesburg muhabiri Hasan Isilow da, en az 500 kişinin hayatını kaybettiği çatışmaların ardından Kamerun üzerinden insani yardım ekibi uçağıyla başkent Bangui'ye ulaştı.
AA muhabirleri, çatışmalardan etkilenen halkın yaşadığı insani krizi fotoğraf ve haberleriyle yansıtmayı sürdürüyor.
- AA imzası dünya basınında
Son dönemdeki atılımları yerli ve yabancı basın tarafından dikkatle izlenen AA, dünyadaki en büyük haber ve görüntü dağıtım ağlarından olan "AFP Image Forum" ve "Getty Images" ile yaptığı işbirliği sayesinde, "Anadolu Agency" imzasını öncü bir marka olarak dünya basınının belleğine yerleştirmeye başladı.
Dünya çapında en prestijli ve profesyonel ajanslar arasında yer alan Getty Images, AFP-Image Forum ve Scanpix aracılığıyla dağıtılan AA fotoğrafları, ABD, Kanada, Güney Amerika, İngiltere ve Avrupa'da haftalık "haber magazin" dergilerinde, günlük gazetelerde ve internet sitelerinde "Anadolu Agency" imzasıyla yoğun olarak kullanılıyor.
Buna paralel olarak Anadolu Ajansı'nın fotomuhabirleri, dünyanın dört bir köşesinde sıcak noktalarda, haberin merkezinde çektikleri fotoğrafları anında aktarıyorlar. Son günlerde sıcak gelişmelere sahne olan Ukrayna, Tayland, Bangladeş ve Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki olaylar, AA fotomuhabirlerinin kareleriyle dünyanın dört bir tarafına ulaşıyor.
Bu kapsamda AA'nın Paris, Roma, Moskova ,Kahire, Frankfurt, Berlin, Brüksel, New York, Beyrut, Kudüs, İslamabad başta olmak üzere birçok önemli merkezdeki bürolarında görevli muhabir, fotomuhabiri ve kameramanları günlük haber, fotoğraf ve görüntü akışını aksatmadan sürdürüyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER