ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Şubat 2014 Pazartesi 15:52

AA, Fransızca deneme yayınına başladı


Anadolu Ajansı (AA), 94. kuruluş yıl dönümü olan 6 Nisan'da yayın dilleri arasına Fransızcayı da ekliyor. Bu kapsamda AA, bugün Fransızca deneme haber yayınına başladı.
Dünyanın en etkili 5 haber ajansından biri olma hedefi doğrultusunda yürütülen çalışmalar dahilinde başlayacak Fransızca yayın ile AA, Afrika'nın sesini de dünyaya duyuracak.
100. yıl vizyonu kapsamında 11 farklı dilde haber yayınını hedefine alan AA, çok dilli yayın çalışmalarını sürdürüyor. Türkçe'nin yanı sıra İngilizce, Arapça, BHS (Boşnakça, Hırvatça, Sırpça), Rusça ve Kürtçe yayın yapan AA, haberlerini abonelerine Fransızca yayın projesiyle 7 farklı dilde ulaştıracak.
AA, 6 Nisan'da Tunus merkezli olarak yayın hayatına başlaması planlanan Fransızca haberler ile başta Tunus, Cezayir, Fas, Mısır, Senegal, Nijerya, Fransa ve Belçika olmak üzere Fransızca konuşulan ülkelere yayın yapmayı öngörüyor.
- Afrika'nın sesi olacak -
Ortadoğu ve Afrika Bölge Yayın Yönetmenliği bünyesinde başlayacak Fransızca yayın ile Afrika'nın Fransızca konuşulan bölgesinde meydana gelen önemli gelişmeler aynı anda Türkçe, Arapça, İngilizce, Rusça, Kürtçe ve Boşnakça olarak dünya medyasına ulaştırılacak.
Fransızca konuşulan Afrika ülkelerindeki gelişmeler, politika, ekonomi, spor, turizm, yaşam, kültür-sanat başlıkları altında fotoğraflı ve görüntülü olarak dünyaya servis edilecek.
AA, siyasi, ekonomik ve güncel gelişmelerin yanı sıra Fransızca yayınla Afrika'daki yatırım olanaklarını, bölgedeki politik gelişmeleri, Türkiye'nin bölgedeki ekonomik ve politik faaliyetleri ile Türk iş adamlarının yatırımlarını da yakından takip ederek, dünyaya duyurmayı da hedefliyor.
Merkezi Tunus'ta bulunacak Fransızca yayınla AA, Afrika medyasına yeni bir soluk getirmeyi hedeflerken, Senegal'in başkenti Dakar, Paris ve Brüksel'deki bölge ofisleri ile Burkina Faso, Fildişi Sahilleri, Gine, Orta Afrika Cumhuriyeti, Mali, Gabon, Madagaskar ve Komor Adaları'nda muhabir ve serbest gazeteci ağı oluşturacak.
Fransızca üretilen haber, fotoğraf ve görüntüler, Anadolu Ajansı'nın internet sitesi üzerinden Fransızca dil seçeneği altında takipçilerine ulaştırılacak. Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden bir süre ücretsiz verilecek haberler, daha sonra abonelik sistemiyle medya kuruluşlarına ulaştırılacak.
AA, Türkiye'de ve dünyada yaşanan, Fransızca konuşan ülkeleri ilgilendiren önemli ekonomik ve siyasi gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde aktarabilme, aynı zamanda Afrika'daki olayları da Türk kamuoyuna ulaştırabilme gücüne sahip olacak.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER