ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 21:57

AA Beyrut bürosunun açılışının yankıları


Lübnan'da yayımlanan El-Ahbar Gazetesi, Anadolu Ajansı'nın (AA) Beyrut bürosunun açılışını, ''Türklerin basın alanında Lübnan'a girmesi kutlanası bir olay'' başlığıyla verdi.

AA Beyrut bürosunun açılışına Lübnan gazeteleri başta olmak üzere Arap basınında geniş yer verildi.

8 Mart Hareketi'ne yakınlığıyla bilinen El-Ahbar gazetesi, AA bürosunun açılışını ''Türklerin basın alanında Lübnan'a girmesi kutlanası bir olay'' başlığıyla okurlarına duyurdu. Lübnan Enformasyon Bakanı Velid ed-Dauk ise AA bürosunun faaliyete girmesini, ''Lübnan'da medya açılımı ve özgürlüklere duyulan güveni geri getirdi'' diye yorumladı.

Habere göre, AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, ''Lübnan'a neden bu kadar geç geldiniz-'' yönündeki soruya, ''Önemli olan bunca zaman sonra da olsa gelmiş olmak. Geçmiş yılların açtığı uçurumu kapatmak için çalışacağız'' yanıtını verdi.

El-Nehar ve El-Diyar gazeteleri de aynı şekilde Dauk ve Öztürk'ün demeçlerini sayfalarına taşıdı.

Mustakbel Hareketi'ne bağlı Müstakbel gazetesi ise AA ile Lübnan Haber Ajansı (NNA) arasındaki işbirliği anlaşmasına değindi.

En önemli Arapça gazeteler arasında yer alan Eş-Şark'ul Evsat ve El-Hayat gazeteleri de açılışla ilgili ayrıntılı birer haber yayımladı.

Eş-Şark'ul Evsat, açılış dolayısıyla AA Genel Müdürü Kemal Öztürk, El-Hayat gazetesi ise AA Arapça Yayınlar Genel Koordinatörü Turan Kışlakçı ile röportaj yaptı. Öztürk, demecinde, ''AA'nın, yayınlarıyla Arap ülkeleri ve Türkiye arasındaki ilişkileri güçlendireceğini, halkları yakınlaştıracağını'' ifade etti.

Kemal Öztürk, AA'nın Lübnan'daki bütün taraflara eşit mesafede olacağını da vurguladı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER