ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Mart 2014 Cumartesi 10:00

99 yıl sonra aynı rotada

99 yıl sonra aynı rotada

Bundan tam 99 yıl önce döktüğü mayınlarla Çanakkale Deniz Zaferi'nin kazanılmasında büyük öneme sahip Nusret Mayın Gemisi, aynı rotada yüzdürülerek seyir faaliyeti yapıldı.


Çanakkale Savaşları'nın gidişatını 99 yıl önce boğaza döktüğü mayınlarla değiştiren Nusret Mayın Gemisi, bugün aynı yere çelenk attı. 

Nusret'in anısına Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde aslına uygun olarak inşa edilen "TCG Nusret" isimli gemiyle 99 yıl önceki kahramanlığı halka hatırlatmak amacıyla Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından bir program düzenledi.

Geminin 99 yıl sonra mayın hattına yaptığı seyre Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, İl Emniyet Müdürü Yılmaz Özden, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Aydın Şirin, Cumhuriyet Başsavcısı Salih Çokal, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Enver Aydın, Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanı Deniz Albay Hasan Tunay, terör şehidi Jandarma Kıdemli Başçavuş Ahmet Eryılmaz’ın eşi Tülay Eryılmaz ve gazi Mesut Candan katıldı.

DÜNYANIN EN ÜNLÜ MAYIN GEMİSİ

Çanakkale Deniz Müzesi Komutanlığı yüzer iskelesinde bağlı olan TCG Nusret, 99 yıl önceki gibi bu sabah yine sessiz sedasız mayın dökülen hatta doğru yol aldı. Seyir sırasında Çanakkale Savaşları'nı ve Nusret'in kahramanlığını anlatan bir film gösterildi. Saat 07.10’da, mayınların dökülmeye başladığı Erenköy Koyu’na intikal edilerek tören başladı. Gemi Komutanı Üsteğmen Burak Kandaş, yaptığı konuşmada, “18 Mart 1915, ağır yenilgi alan İtilaf donanması için bir hezimet, boğazın kahraman savunucuları için bir deniz zaferi olarak tarihe geçmiş, bu zafer Nusret’e dünyanın en ünlü mayın gemisi unvanını kazandırmıştır. Nusret Mayın Gemisi'nin Erenköy Koyu’na kurduğu bu engel, Çanakkale Deniz Savaşı’nın ve tarihin akışını değiştirmiştir. Yüzbaşı Hakkı Bey’in komuta ettiği Nusret’in büyük katkısıyla kazanılan bu zafer Türk askerine moral, Türk milletine sevinç kaynağı olmuştur.” dedi.Ardından Vali Çınar ve Tuğamiral Şirin, mayın hattının başlangıç ve bitişine iki çelenk attı. Daha sonra Nusret'in boğaza döşediği mayınlara çarpan Ocean, Bouvet, Goliati ve Irresistible batıklarının bulunduğu bölgelere intikal edildi. Boğazın Ege Denizi girişindeki Çanakkale Şehitler Abidesi önünde ise Gelibolu Yarımadası’nda şehit düşen Mehmetçiklerle Atılay ve Dumlupınar şehitleri için selamlama töreni icra edildi. Bu sırada "Çanakkale Şehitlerine" isimli şiir okundu. Vali Çınar, yaptığı konuşmada Nusret Mayın Gemisi'nin Çanakkale Savaşları sırasında çok büyük bir görev üstlendiğini belirterek, “Burada dökmüş olduğu mayınlarla birkaç dakikalık sürelerle koca zırhlıların battığı bir işlem gerçekleştirdi. Bugün bunu sembolize eden bir etkinliği burada komutanlarımızla, ilimizdeki diğer yönetici arkadaşlarımızla gerçekleştirdik.” dedi. Tuğamiral Şirin ise, “Çanakkale Deniz Zaferi, Türk milletinin kaderini ve tarihin akışını değiştiren çok önemli bir olaydır. Çanakkale Deniz Zaferi denildiği zamanda ilk akla gelen, kahraman Nusret Mayın Gemisi’dir. 8 Mart 1915 sabahı Yüzbaşı Hakkı Bey komutasında Erenköy Koyu’nda döktüğü 26 mayın, bir anlamda tarihin akışını değiştirmiş ve Türk milletine Çanakkale Deniz Zaferi’nin elde edilmesine en önemli rol oynamıştır.” şeklinde konuştu.KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER