ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 21:56

9 aylık bebeğin organlarını aldı, 1 yıl sonra idrar yapmanın mutluluğunu yaşadı

9 aylık bebeğin organlarını aldı, 1 yıl sonra idrar yapmanın mutluluğunu yaşadı


Adana’nın Ceyhan ilçesinde trafik kazası sonrası hayatını kaybeden 9 aylık Ecrin Nehir Yüce'nin böbrekleri, Bursa’da 2,5 yaşındaki Ebrasu Aydın’a hayata bağladı. Bir yıl boyuncu su içemeyen ve idrar yapamayan Ebrasu’nun su içip idrar yapması ailesini sevince boğdu.

        9 aylık Ecrin Nehir Yüce, Adana'nın Ceyhan ilçesinde 4 kişinin yanarak hayatını kaybettiği trafik kazasında yaralanmış, tüm çabalara rağmen kurtarılamamıştı. Beyin ölümü gerçekleşen minik Ecrin’in bağışlanan organları, Bursa’da 2,5 yaşındaki bir kız çocuğunu kurtardı. Başarılı bir operasyonla alınan böbrekler uçakla İstanbul’a ardından da helikopterle Bursa’ya getirildi.

        Böbrekler, Bursa Acıbadem Hastanesi'nde, Prof. Dr. Bülent Oktay ve ekibi tarafından, Orhangazi ilçesinde yaşayan Ömrüye ve Ferhat Aydın çiftinin ikinci çocukları Ebrasu Aydın'a nakledildi. 5.5 saat süren başarılı operasyondan sonra küçük Ebrasu, yoğun bakım ünitesine alındı.

        "BİR YIL SONRA SU İÇTİ VE İDRAR YAPTI"

        Çocuklarının sağlığına kavuşması karşısında büyük sevinç yaşayan aile ise mutluluğunu dile getirdi. Anne Ömrüye Aydın, şunları söyledi: "Kızım diyaliz hastasıydı. 6 ay önce kadavra listesine girdik ve 6 ay sonra da çıktı. Çok mutluyuz, çok şükür nakil oldu. İkinci çocuğum. Yemek yiyordu ama kısıtlamaları çoktu. Su içemiyordu. Şu an durumu iyiye gidiyor. Böyle giderse atlatacağız. Su içebiliyor. Böbrekleri yüzde yüz iflas etmişti. Bir yıldır idrar yapamıyordu. Hiç yapmadı. Düne kadar. Çok şükür artık idrar yapmaya başladı. Çok kötü günler geçirdik, atlattık."

        Ebrasu’nun durumunun iyi olduğunu belirten doktorları ise hastanın perşembe günü normal servise alınabileceğini dile getirdi.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER