ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Haziran 2014 Salı 11:35

88 Balyoz sanığı yeniden hakim karşısında!

88 Balyoz sanığı yeniden hakim karşısında!

Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin mahkumiyet kararlarını bozduğu 88 sanığın yargılanmasına, Anadolu Adalet Sarayı Şehit Hakan Kılıç Konferans Salonu'nda başlandı.


Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasının ardından Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen Balyoz Planı davasının haklarındaki mahkumiyet kararı bozulan 88 sanığının yargılanmasına başlandı.

Sanık sayısının fazla olması nedeniyle Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salonu'nda yapılan duruşmada, eski HAVELSAN Genel Müdürü Ömer Faruk Ağa Yarman ve emekli Tümgeneral Halil Helvacıoğlu'nun da aralarında bulunduğu 77 tutuksuz sanık hazır bulunurken, 11 tutuksuz sanık duruşmaya katılmadı.

Mahkeme Heyeti Başkanı Özlem Karaçam, salondakilere, "Yargıtay bozma ilamı herkese tebliğ edildi. Duruşmada ilamın sadece bozmaya yönelik kısmını okuyacağım. Tamamını okumamı isteyen var mı? sorusunu yöneltti.

Aksi yönde talep gelmemesi üzerine Karaçam, ilamın bozmaya yönelik kısmını, kimlik tespitinden sonra okuyacağını bildirdi.

Duruşma, sanıkların kimlik tespitlerinin yapılmasıyla devam ediyor.

Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz da katıldı

Bu arada, duruşma salonuna gelenler arasında, Anayasa Mahkemesi'nin Balyoz Planı davasına ilişkin kararıyla serbest kalan emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz da yer aldı.

Yavuz, gazetecilere yaptığı açıklamada, çok geç gelen adaletle karşı karşıya olduklarını söyleyerek, şöyle konuştu:

"Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlalinde belirttiği iki temel konu var. Bir tanesi, dijital verilerin sahihliği konusu. 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin ısrarla yapmadığı ve yaptırmadığı, Yargıtay'ın da atladığı hatta örttüğü, 11 numaralı CD'yi eğer bilirkişiye gönderir, onun gerçekte hangi tarihte üretildiği ortaya çıkarsa ki bu nettir, bilimsel olarak kanıtlanmış bir husustur, söyleyecek bir şey yok. Tertip açığa çıkmış olacak. Gerçek de açığa çıkmış olacak. Eğer adaletin, hukukun kuralları işletilirse gerçek adaletin de ortaya çıkabileceğini düşünüyorum."

Bir gazetecinin sorusu üzerine cumhurbaşkanlığı seçimleri konusuna değinen Yavuz, "Daha milli vasıfları ön plana çıkmış ve laiklik hassasiyeti olan bir aday beklerdim ama onu göremedim" ifadesini kullandı.

Yargıtay neden bozdu?

Balyoz Planı davasına bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, 365 sanık hakkında yaptığı yargılama sonucunda 21 Eylül 2012'de kararını açıklamış, 88 sanığa "Türkiye Cumhuriyeti icra vekilleri heyetini cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmek'' suçundan çeşitli cezalar vermişti.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, temyiz incelemesinin ardından 9 Ekim 2013'te açıkladığı kararında Abdullah Dalay, Ali Aydın, Halil Helvacıoğlu, Abdurrahman Başbuğ, Ahmet Necdet Doluel, Ahmet Türkmen, Bülent Akalın, Cumhur Eryüksel, Doğan Uysal, Gökhan Çiloğlu, Güllü Salkaya, Hakan Ilıca, Hüseyin Polatsoy, İlker Yunus, İsmet Kışla, Şafak Duruer, Tevfik Özkılıç, Tuncay Küçük, Adem Ceylan, Cafer Uyar, Canatan Turgut, Kenan Yüce, Murat Dülek, Ömer Faruk Ağa Yarman ve Tülay Delibaş'ın, "sanıkların cezalandırılmasına yeterli, her türlü kuşkudan uzak, kesin ve inandırıcı delil bulunmadığından" beraat etmesi gerektiğini belirtmişti.

"Ceza verilmesine yer yok"

Yargıtay ayırca, sanıklar Bora Serdar, Hasan Gülkaya, Levent Görgeç, Ahmet Tuncer, Ali İhsan Çuhadaroğlu, Ali Rıza Sözen, Aytekin Candemir, Bahtiyar Ersay, Barbaros Kasar, Behcet Alper Güney, Burhan Göğce, Can Bolat, Cemal Candan, Cüneyt Sarıkaya, Doğan Fatih Küçük, Dursun Tolga Kaplama, Erdoğan Koçoğlu, Erhan Kuraner, Fatih Altun, Fatih Musa Çınar, Fuat Pakdil, Gökhan Gökay, Hakan Akkoç, Halil Yıldız, Hamdi Poyraz, Harun Özdemir, Hakan Barsi Aslan, Hasan Hakan Dereli, Hasan Nurgören, İkrami Özturan, İlkay Nerat, Kemal Dinçer, Mehmet Alper Şengezer, Mehmet Kemal Gönüldaş, Muharrem Selçuk Ünal, Murat Ataç, Mustafa Erdal Hamzaoğulları, Mustafa Yuvanç, Namık Koç, Nedim Ulusan, Nihat Özkan, Orkun Gökalp, Refik Hakan Tufan, Sami Yüksel, Sırrı Yılmaz, Soydan Görgülü, Süha Civan, Timuçin Eraslan, Veli Murat Tulga, Yaşar Dilber, Yunus Nadi Erkut, Yüksel Gamsız, Zafer Karataş, Ahmet Şentürk, Ahmet Topdağı, Gökhan Murat Üstündağ, Kasım Erdem, Levent Ergün, Mümtaz Can, Nurettin Işık, Recail Elmaz, Suat Dönmez ve Turgay Bülent Göktürk için de anlaşma suçu kapsamında kalması nedeniyle haklarında 5237 sayılı TCK'nın 316/2. ve CMK'nın 223/4-a maddeleri gereğince "ceza verilmesine yer olmadığına" karar verilmesi gerektiğini kaydetmişti.

Bu gerekçelerle 88 sanık hakkındaki mahkumiyet kararını bozan Yargıtay, dosyayı İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne göndermişti.

Yasalarda yapılan değişiklik üzerine TMK'nın 10. maddesi uyarınca görevlendirilen ağır ceza mahkemelerinin kaldırılmasının ardından, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, yasa gereği elindeki dosyaya bakamadı.

Balyoz Planı dava dosyası da söz konusu seminer Üsküdar'daki 1. Ordu Komutanlığı'nda hazırlandığı için Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na yollandı. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER