ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ekim 2013 Pazar 11:35

85 kilo uyuşturucu ile yakalandı, serbest kaldı


Uyuşturucu kullanıcı ve tacirlerine uygulanan cezanın caydırıcı olmaması uyuşturucu kullanımını hızla arttığı belirtiliyor. Uyuşturucunun bölgeye verdiği zararın terörün verdiği zararı aştığını vurgulayan Şanlıurfa STK Örgütleri İnsani Yardım Platformu Zararlı Madde İle Mücadele Komisyon Başkanı Muharrem Çelik, bu mevzuatla uyuşturucu ile mücadele etmenin mümkün olmadığının altını çizdi.

Şanlıurfa’nın Birecik ilçesi Hoca Şerif Mahallesi'nde şüphe üzerine durdurulan bir araçta 85 kilogram uyuşturucu bulundu. Araçta bulunan K.K ve M.F.K gözaltına alındı. Emniyet sorusunun ardından adliyeye sevk edilen iki şüpheli, nöbetçi savcının sevk ettiği mahkemece serbest bırakıldı. Her ay bir tonun üzerinde uyuşturucunun yakalandığı Şanlıurfa’da, uyuşturucu bağımlıları da hızla artıyor. Emniyet raporlarına göre şehirde uyuşturucu kullananların sayısı 20 bine dayandı. İlgili STK’lar ise uyuşturucu tüketicisin hızla artmasını yasalardaki boşluğa bağlıyor. Uyuşturucu tacirlerine verilen cezaları caydırıcı bulmayan STK temsilcileri, bu durumda uyuşturucu ile mücadele etmenin mümkün olmayacağını söylüyor. Şanlıurfa STK Örgütleri İnsani Yardım Platformu Zararlı Madde İle Mücadele Komisyon Başkanı Muharrem Çelik, "Şanlıurfa uyuşturucunun geçiş noktası. Kentte uyuşturucu tüketimi hızla artıyor. Mevzuatlar bunu daha da hızlandırıyor. 85 kilo uyuşturucu yakalanmış tacirler serbest bırakılıyor. Bu miktarda uyuşturucu toplu bir katliamdır. Uyuşturucu artık ulu orta da satılmaya başlandı. Bu mevzuatla uyuşturucu ile mücadele etmek mümkün değil. Sigaraya gelen cezalar toplu alanlarda sigara tüketimini oldukça düşürdü ancak daha da tehlikeli olan uyuşturucunun cezaları caydırıcı değil. Başta uyuşturucu tacirleri olmak üzere biran önce ağır cezaların gelmesi gerekiyor. Aksi taktirde gençlik büyük bir tehdit altında." dedi.

Gençliği tehdit eden uyuşturucunun terörden de Suriye’deki savaştan da daha tehlikeli olduğunu vurgulayan Çelik, binlerce ocağın sönmeden müdahale edilmesi gerektiğini ifade etti.

"BİR TEDAVİ MERKEZİ YOK, AİLELER ÇOCUKLARINI ÖLDÜRÜYOR"

Uyuşturucunun hızla yaygınlaştığını hatırlatan Muharrem Çelik, kentte buna yönelik bir sağlık merkezinin olmamasının ciddi bir eksiklik olduğunu dile getiriyor. Sağlık merkezinin olmaması durumunda görevi ailelerin üstlendiğini sözlerine ekleyen Çelik, geçen yıl iki uyuşturucu bağımlısının aileleri tarafından öldürüldüğünü aktardı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER