ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2014 Perşembe 19:46

800 yıllık Selçuklu tersanesinde yeniden tekne üretilmeye başlandı


Tarihi Alanya Kalesi’nde bulunan 800 yıllık Selçuklu tersanesinde 62 yıl aradan sonra yeniden tekne yapımına başlandı.

Alanya Kalesi'nin bulunduğu yarımadanın doğu kısmında yer alan Selçuklu tersanesinde en son 1952 yılında tekne yapıldı. Tersanede 62 yıl aradan sonra yeniden çekiç ve testere sesleri duyulmaya başlandı. 4.5 metre uzunluğunda yapılan kürekli tekne Kızılkule ve Tophane bölgesini denizden turistlerin gezmesi için önümüzdeki günlerde suya indirilecek. Tekneler Alanya Belediyesi'nin Kızılkule-Tophane Ekseni' ve 'Gemi ve Denizcilik Müzesi' projesi kapsamında yapılıyor. Alanya Belediyesi Arkeoloğu İlhami Yetkin, İzmir'deki akademik bir grup olan '360 Derece Araştırma Grubu' ile birlikte 4 yıldır yapılan çalışmalar kapsamında, tarihi Tersane içerisine daha önce ‘Çekevele’ olarak tabir edilen Osmanlı teknesi, Roma dönemine ait liman vinci ve mancınık koyduklarını söyledi. Bu çalışmanın devamı olarak Osmanlı Pazar Kayığı'nı da denize indirdiklerini belirten Yetkin, "Yapımına başlanan bu tekneler ise Alanya'da 60-70 yıl önce yapılan modellerden bir tanesidir. Günümüzde turizmin gelişmesine bağlı olarak daha büyük tekneler yapılıyor. Kürekli kayıklar ise maalesef unutuldu" dedi.

Selçuklu tersanesinde en son 1952 yılında tekne yapıldığına işaret eden Yetkin, "Daha sonraki yıllarda tüm tekneler limanlarda yapılmaya başlandı. Tersane'nin amacına uygun olarak ahşap tekneler yapmak istedik. Tekneler bittiği zaman kürekli gezi tekneleri olarak kullanılacak. 1 Temmuz Kabotaj Bayramı'nda tekne yarışı düzenlemek istiyoruz. Teknelerin yapıldığı dut ağaçlarını 6 ay önce alarak kuruttuk. İlk tekneyi suya indirdikten sonra 2'nci teknenin yapımına başlanacak." diye konuştu.

Tekne yapım ustası Hasan Yücesan ise 1 Mart'ta yapımına başlanan teknenin boya, kalafat ve macunlama işlemlerinin ardından 15 Nisan'da denizi indirilebileceğini dile getirdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER