ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 18:31

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne özel sergi

8 Mart Dünya Kadınlar Gününe özel sergi


Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, 8 Mart Kadınlar Günü dolayısıyla Açık Kapı Sanat Atölyesi'nin, Ereğli Kent Konseyi işbirliği ile “Kadın” konulu resim sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Atatürk Kültür Merkezi'ndeki sergide 7 ressamın toplam 56 eseri sergileniyor. sergide konuşan Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Ereğli’de sanata büyük ilgi olduğunu söyledi. Posbıyık, Belediye olarak da sanata yönelik her türlü gayreti gösterdiklerini belirterek, şöyle dedi:“Her türlü imkânı sağlamak arzusunda olduğumuzu, sanatla uğraşan çevreler gayet iyi bilirler. Tabi ki bunu yeterli bulmuyoruz. Alt yapının daha sağlam olması lazım. Bunun içinde büyük çalışma ve projelerimiz var. Pazar yerinin taşınmasından sonra burada sanat eserlerinin yayınlanması için yeni sergi alanları yaratmak üzere binalar yapacağız. Hazırlıklarımız tamam ancak yeni AVM’nin tamamlanması ve Pazaryerinin taşınmasını bekliyoruz. Sanat ile uğraşan dernekler de bizimle sıkı temas içerisinde. Halen 3 aylığına kiralama girişiminde bulunduğumuz kamyon üzerinde let perde ile köylerde sinema gösterimi sunmayı hedefliyoruz. Çünkü köydeki çocuklarımızın buna çok ihtiyaçları olduğuna inanıyorum. Bugünkü ortamın yaratılması sevindirici bir olay. Sanatçı arkadaşlarımızı yürekten kutluyorum.”

Dernek Başkanı Yalçın Akın da sergide, 7 ressamın 56 eserenin yer aldığını belirterek, şunları söyledi: “Arkadaşlarımızı bu güzel çalışmalarından dolayı kutluyor, bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyoruz. Güzel sanatlar toplumun mihenk taşıdır. Güzel sanatlara önem veren toplumlar ekonomik ve kültürel yönden ilerleyen toplumlardır. Güzel sanatların her dalında Ereğli’mize eser veren sanatçılarımız var. Onların bu güzel çalışmalarını izliyor ve gurur duyuyoruz. Sanatsal çalışmalar izlendikçe ve sahip olundukça daha fazla değer kazanır. Ereğli’deki sanatsal çalışmalara destek olan ve sanatçıları her konuda yüreklendiren, destekleyen Belediye Başkanımıza teşekkür ederim.”

Ressam Abdullah Ceylan ise sanat kurumunu 3 yıl önce kurduklarını belirterek, ilk etkinliği de “Dünya kadınlar Günü”nde gerçekleştirmek istediklerini söyledi.

Karadeniz Bölge Komutanı Deniz Kıdemli Albay Yalçın Enç, İlçe Kent Konseyi Başkanı Nalan Köseoğlu Selvi, Kadın Meclisi Başkanı Neriman Posbıyık ile sanatseverlerin katıldığı sergi, açılışın ardından topluca gezildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER