ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2013 Cuma 12:19

8 bin 115 engelli memur olacak

8 bin 115 engelli memur olacak

ÖMSS sonuçlarına göre kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirilmek isteyen adaylar tercih yapmaya başladı.


Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS), tercih kılavuzunu yayınlandı. ÖMSS sonuçlarına göre kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirilmek isteyen adaylar tercih yapmaya başladı. 8 Mart'ta kadar yapılabilecek tercih işlemleri sonunda 8 bin 115 engelli kamuda istihdam edilecek.

Malatya Valiliği İl Engelliler Konseyi Genel Sekreteri Alim Yavuz, 2012 Mayıs döneminde yapılan ÖMSS'ye yaklaşık 60 bin engellinin başvurduğunu hatırlattı. Sınav sonucunda geçen yıl Ağustos ayında 5 bine yakın engellinin istihdam edildiğini hatırlatan Yavuz, dün itibariyle engelliler için yeni bir tercih sürecinin başladığını belirtti. Yeni tercih sürecinin ardından kamuda 8 bin 115 engellinin istihdam edileceğinin altını çizen Yavuz, “160'ı ilköğretim-ortaokul, 431'i ilköğretim-ortaokul ve ilkokul, 5 bin 103'ü ortaöğretim, bin 642'si 2 yıllık yükseköğretim, 779'u lisans olmak üzere toplam 8 bin 115 engelli memur olacak. Engelliler, ‘ais.osym.gov.tr’ adresinden, geçen sene kendilerine verilen şifreleri kullanarak tercih yapmaları gerekiyor.” dedi.

Tercih kılavuzundaki 15 tercihin hepsinin doldurulmasının engellilerin menfaatine olduğuna işaret eden Yavuz, sınava giren lise ve üstü okullardan mezun engellilerin aldıkları puana göre tercih yapmalarının onların istihdamını kolaylaştıracağına dikkati çekti.

Tercihlerin dikkatli bir şekilde yapılmasına dikkat çeken Yavuz, şunları kaydetti: "Bir yer tercih edilip çıktığında ve engelli kardeşimiz değişik sebeplerle oraya gitmediğinde, bir sonraki tercih aşamasında hakkı ölmektedir. 2012 Mayıs döneminde kayıt yaptıramayan engelli kardeşlerimizin tercih hakları bulunmamaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak, sekretaryasını yürüttüğümüz Malatya Valiliği İl Engelliler Konseyi Genel Sekreterliği aracılığıyla, engelli kardeşlerimizin tercih sırasında yanlarında olduğumuzu bilmelerini isteriz. Zorlandıkları ya da yapamadıkları bir durum olduğunda telefonla ya da bizzat İl Müdürlüğümüze geldiklerinde gereken destek kendilerine sağlanacaktır."
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER