ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ocak 2013 Cuma 12:37

75 yıl sonra yeniden

75 yıl sonra yeniden

Osmanlı'da başlayan, Atatürk döneminde devam eden bu gelenek yeniden yaşatılacak.


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün isteğiyle Cumhurbaşkanlığı'nın himayesine alınan ve devletin en üst düzeydeki desteğini artık adında taşıyan ''Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu'',  75 yıl aradan sonra Cumhurbaşkanlığı'nın himayesinde Çankaya Köşkü'nde 18 Ocak Cuma günü konser verecek.

Klasik Türk müziğine devletin en üst makamından verilen destek, Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu yıllarda somut olarak görüldü. Osmanlı İmparatorluğu'nda padişahın müzik merkezi olarak bilinen Mızıka-ı Hümayun'a bağlı çalışmalarını sürdüren Flarmoni Orkestrası ve Türk Musikisi Topluluğu, Cumhuriyet'in kuruluşunun ardından Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatıyla 1924 yılında Ankara'ya taşındı.

Adları değiştirilen ikili yapı, ''Riyaset-i Cumhur Filarmoni Orkestrası'' adıyla ve ''Riyaset-i Cumhur İncesaz Heyeti'' olarak halk konserleri verdi.

Refik Fersan ve Münir Nureddin Selçuk başta olmak üzere çok sayıda önemli müzisyenin çalışmalarını sürdürdüğü ''Riyaset-i Cumhur İncesaz Heyeti'', Atatürk'ün ölümünden sonra zaman içinde devlet desteğinin çekilmesiyle varlığını tarih sayfalarında sürdürebildi.

''Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'' adıyla bugüne kadar gelen ''Riyaset-i Cumhur Filarmoni Orkestrası''nın aksine Türk musikisine verilen en üst düzeydeki devlet desteği, Atatürk'ün ölümüyle sonlandı.

''TÜRKİYE'NIN KLASİĞI''NE CUMHURBAŞKANLIĞI HİMAYESİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı olarak, Türk musikisinin gelecek kuşaklara aktarılması için kurulan ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde devlet tarafından yapılandırılan ilk Türk musikisi icra kurumu olan İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ise 1975 yılında kuruldu.

Tarihçi, yazar ve müzikolog Yılmaz Öztuna'nın çalışmalarıyla Prof. Nevzad Atlığ tarafından kurulan ve ''Türkiye'nin Klasiği'' ya da ''Devlet Korosu'' adlarıyla anılan koro, 38 yıldır yürüttüğü çalışmalarla sanat dünyasında önemli bir yer edindi.

Koronun, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün isteğiyle himaye altında alınmasıyla Osmanlı ve Atatürk döneminden gelen bir devlet geleneği yeniden canlandı. Koronun adı, Bakanlar Kurulu'nun, 12 Ekim 2012 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan kararıyla ''Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu'' olarak değiştirildi ve devletin en üstünden aldığı destek koronun adına da yansıdı.

Fatih Salgar'ın koro şefliği, Birol Yayla'nın şef yardımcılığı yaptığı koro, yeni yılın ilk konserini Çankaya Köşkü'nde verecek. Kırım hanlarından Gazi Girayhan, Itri, 3. Selim, Dede Efendi ve Münir Nurettin Selçuk'un aralarında bulunduğu bestecilerin eserlerinin icra edileceği konserde, Münip Utandı, Adnan Mungan ve Dilek Türkan da solistlik yapacak.

Koro üyelerinden müzisyen Mithat Özyılmazel'in sunuculuğunu üstleneceği 18 Ocak'taki konsere, sanat camiasından da konukların katılması bekleniyor.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER