ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 15:08

"75 milyona sağlık hizmeti vermek için gece gündüz çalışıyoruz"


Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 75 milyona en ideal sağlık hizmetlerini sunmak için 125 bin hekim, 200 bini aşkın hemşire ve 450–500 bin sağlık çalışanıyla gece-gündüz, bayram-seyran cumartesi-pazar demeden hizmet verdiklerini söyledi.

Mehmet Müezzinoğlu, bir dizi incelemelerde bulunmak üzere geldiği Mardin'de Vali Turhan Ayaz'ı makamında ziyaret etti. AK Parti Mardin milletvekilleri Abdurrahim Akdağ ve Gönül Bekin Şahkulubey'in de eşlik ettiği Bakan Müezzinoğlu, Vali Ayvaz’dan kentin sağlık sorunları hakkında brifing aldı.

Brifingin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Müezzinoğlu, Mardin ve bölgede görev yapan ebe ve hemşirelerin Ebe ve Hemşirelik Günü'nü kutladı.

Sağlık çalışanlarının ülke insanına verdiği hizmetlerin her geçen gün artarak ve standardı yükselerek devam ettiğini belirten Müezzinoğlu, "Hemşire ve ebelik 24 saat kesintisiz ve fedakârlık isteyen ve insanımızın en zor gününde zor anında yanında olması gereken bir mesleği icra ediyorlar. Ben hemşire ve ebe arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Yarın da Anneler Günü bu vesile ile Anneler Günü'nde, Anneler Günü demek de beni mutlu ediyor. Öyle bir günde değil, her an anneler anılır ve her gün Anneler Günü'dür. Hangi inancın ve medeniyetin mensubu olursa olsun şayet böyle tarihi geçmişten bir başarı ödülü birileri hak ettiyse tarihi kimlik kazandıysa bu tarihi kimlik kazananların mimari ve dünyaya getiren bir annedir. Dolayısı ile annelik mesleği kutsal bir meslektir." dedi.

Son 50 yılda dünyada kadın erkek eşitliği adına çeşitli propagandalar yapıldığını ifade eden Bakan Müezzinoğlu, şöyle konuştu” Kadının kariyer yapması adına, kadının ayakları üzerinde durması adına, kadını annelik merkezine farklı bir merkeze kaydırma adına bakışın kadınımıza da annelerimize de sıkıntı vereceği kâinatındayım. Ben annelerimize ve kadınlarımıza analık ve analığı ama mutlaka merkeze almalılar. Analıktan asla vazgeçmemeliler. Analık artık kariyer eyvallah. Analık artı bir meslek sahibi olma ayaklar üzerinde durma eyvallah. Ama hele bir analık kıyıda dursun sonra kariyerim olsun, etiketim olsun, ayaklarım üzerinde durayım, sonra da analık olursa olsun denilirse, hem kendileri hem toplumumuz çok şey kaybeder. Öyle bir sıfatı hiçbir erkeğin doğal olarak olamaz. Dünyada bugün tarihi geçmişte ister Aristo, İbn-i Sina, Mimar Sinan de ister Fatih, Kanuni de ne dersen de ama hepsinin bir anası var.” diye konuştu

"SAĞLIKTA ŞİDDETİ ÖNLEMEK İÇİN YASAL DÜZENLEME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR"

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Bakan Müezzinoğlu, doktora şiddetin önüne geçmek için bakanlığın yaptığı çalışmaları sorması üzerine, “İnsanımızdan hekimine, hemşehrilerine ve sağlık çalışanlarına sahip çıkmalarını istiyorum. Bir defa bu toplumsal duyarlılığı birinci derecede önemsiyorum. Çünkü bizim hekimlerimiz, hemşirelerimiz, hangi vatandaşımız olursa olsun en zor ve en çaresiz anında evladına da kendisini de annesini de eşini de en yakınını hekime teslim ediyor. O teslim ettiğimiz hekim ve hemşireye gözbebeğimiz gibi bakmalıyız ki onun mağduriyeti topluma bir mağduriyet olarak dönemesin. Dolayısı ile hekime ve hemşireye taciz cümleleri veya haddi aşan cümleler, saygıyı aşan cümleler ondan sonra fiili hareketlere asla toleransımız olmaz. Asla müsamahamız olmaz. Bu anlamda yasal düzenleme çalışmalarımız devam ediyor. Biz hasta ile hekim arasında kanunların veya güvenlik güçlerinin girmesini çok arzu etmiyoruz. Çünkü bu meslek öyle bir meslek ki kadınımız eşine söyleyemediğini, evladımız annesine babasına söyleyemediğini, hekimine veya hemşireye söyleyebiliyor. Dolayısı ile bu kadar yakın iletişimi olması gerekenlerin arasına kanunları ve güvenlik güçlerini koymayı açıkçası çok arzu etmiyoruz.” diye konuştu.

"SAĞLIK ÇALIŞANLARINI KORUMAK İÇİN HER TÜRLÜ DÜZENLEMEYİ YAPACAĞIZ"

Sağlık çalışanlarını korumak için her türlü düzenlemeyi yapacaklarını vurgulayan Müezzinoğlu, şöyle devam etti: "Bundan ciddi düzeyde rahatsızız ama ben özellikle 75 milyon insanımıza en ideal sağlık hizmetlerini sunmayı arzu eden, bunu sunmakla ilgili 125 bin hekimimiz, 200 bini aşkın hemşiremiz, 450–500 bin sağlık çalışanımıza yoğun gece-gündüz, bayram-seyran cumartesi-pazar demeden hizmet veriyoruz. Buradaki iyi niyeti samimiyeti kamuoyunun mutlaka sahiplenmesi gerekiyor. Hekime veya sağlık çalışanına en ufak bir yanlışlığa oradaki diğer hasta yakınları da müdahale etmedi. Hekimime dokundurtmam, hemşireme sağlık çalışanıma dokundurtmam diye tavır koymalı. Toplumsal bilincimiz üst düzeyde olmalı ki bizim hemşire ve hekimlerimiz bir adım geri durursa bunun bedeli hizmet bekleyen vatandaşımız görecektir. Bu nedenle toplumsal duyarlılığı önemsiyoruz."

Sağlık çalışanlarının özlük hakları hakkında da açıklamalarda bulunan Bakan Müezzinoğlu, "Tabi özlük hakları anlamında daha iyi olması ile ilgili gücümüzün yettiği oranda. İmkânlarımızın el verdiği oranda düzenlemeleri yapma gayreti için de olacağız. Ama bütün bunlar çalışanlarımıza olduğu gibi sağlık çalışanlarımıza da bütçe imkânları ile paralel olacaktır. Bu nedenle mesleği zaten parasal karşılığı çok yok. Özü itibarı ile para için yapılacak bir meslekte değil. Ama severek yapıyorsanız fedakârlık yaparak yapıyorsanız manevi tatmini, duygusu ölçüsü asla maddi yönü ile ölçülecek bir meslek değil. Bizim hekimlerimizin hemşirelerimizin en büyük zenginliği de Allah Razı olsun teşekkür ederim cümlesidir. Bu anlamda da en şanslı mesleklerden birdir." şeklinde konuştu.

Bakan Müezzinoğlu, valilik ziyaretinden sonra beraberindekilerle birlikte Kadın Doğum Hastanesini ziyaret ederek burada ildeki hastanelerde görev yapan başhekim ve sağlık çalışanları ile beraber bir toplantı düzenlendi.

Basına kapalı düzenlenen toplantıda kentin sağlık sorunları masaya yatırıldığı bildirildi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER