ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 14:46

75 adet Kirpi, sahaya iniyor

75 adet Kirpi, sahaya iniyor

Mayın ve el yapımı patlayıcı olaylarının her geçen gün artması yetkilileri harekete geçirdi.


Terör örgütü PKK, güvenlik güçlerine karşı araziye döşediği mayınlarla zayiat verdirmeye çalışıyor. Personel kaybını önlemek amacıyla Kasım ve Aralık aylarında 75 adet 'Kirpi' aracı daha sahaya inecek. Bu araçlardan 5 tanesi Haziran ayında hizmet vermeye başladı.

Jandarma Genel Komutanlığı'nın raporuna göre, 2011 yılında, mayına basma ve patlayıcı madde kullanma olaylarında; 28 güvenlik gücü mensubu şehit oldu, 81 güvenlik gücü mensubu ise yaralandı. Terör olaylarındaki şehitlerin yüzde 25'i, yaralıların yüzde 35'i patlayıcı madde olayları sonucu meydana geldi.

2011 yılında, terörle mücadelede Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde meydana gelen mayın ve el yapımı patlayıcı olaylarının her geçen gün artması sebebiyle personel kaybı da arttı. Bunu önlemek amacıyla 38 adet Hafif Zırhlı Cobra Aracı birliklerin kullanımına verildi. Bu yıl da aynı tipte 47 araç, birliklerin kullanımına sunuldu. 9 adet aracın ise Kasım Ayı sonuna kadar teslim alınması planlanıyor.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından yürütülen Kirpi Aracı Projesi (Mayına Karşı Korumalı Taktik Tekerlekli Araç) kapsamında, 2012 yılında 80 adet aracın teslim alınması hedefleniyor. 5 adedi Haziran'da teslim alınarak kullanılmaya başlandı. Kalan 40 adet aracın Kasım ayı, 35 adedinin ise Aralık ayı içerisinde teslim alınması planlanıyor.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile 20 adet Orta Büyük Tip Helikopter, 15 adet Orta Hafif Tip Helikopter Alım projeleri de devam ediyor. 15 adet Orta Hafif Tip Helikopter Alım projesi sözleşmesi imzalanarak yürürlüğe girdi. Teslimatlarının 2013 Mali Yılı içerisinde tamamlanması planlanıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün hizmetlerinde kullanılmak üzere İnsansız Hava Aracı (İHA) alım çalışmaları ise devam ediyor.

DOĞU'DAKİ EMNİYET BİNALARINA YENİ DÜZENLEME GELİYOR

Doğu ve Güneydoğu'da Emniyet Teşkilatı'nın binaları terör örgütünün hedefinde. Artan terör saldırıları sebebiyle binalarda yeniden yapılanmalara gidiliyor. Bu kapsamda, "Zırhlı Nöbet Noktası Güvenlik Kabini, Zırhlı ve Hareketli Siperlik, Zırhlı Özel Harekât Gözetleme Kulesi, Taşınabilir Konaklama Merkezi" modelleri geliştirilerek personelin can güvenliğini sağlayan yapılar inşa edilecek.

Jandarmanın güvenlik hizmetleri kapsamında ihtiyaç duyduğu havacılık desteğinin arttırılması amacıyla 30 adet genel maksat helikopteri alımına yönelik ilgili firma ile sözleşme görüşmeleri devam ediyor. 2010 yılı içerisinde imzalanan sözleşme gereği, bakım süreleri dolmuş bulunan 18 adet MI-17 helikopterin bakımları 16 Ağustos 2012 tarihi itibariyle tamamlandı.

Jandarma Genel Komutanlığı'nın istihkâm-inşaat faaliyetleri kapsamında planlanan, TOKİ Başkanlığı kanalıyla 159 ve Çevre Şehircilik Bakanlığı kanalıyla 168 olmak üzere yapımı devam eden 327 bina inşaatından 122'si karakol inşaatı. Bunların 89 adedine ise halk arasında Kalekol olarak tabir edilen proje uygulanıyor. Ayrıca son 4 yılda tamamlanan 81 karakol inşaatından 65 inşaatta Kalekol projesi uygulandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER